E Hënë, 07.15.2024, 06:27am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
HOLLYWOOD
 
STUDIM I RI - 'BEATLES' NUK KANË BËRË REVOLUCION NË MUZIKË

E Mërkurë, 05.06.2015, 11:33am (GMT+1)Ekipet e njohura britanike si The Beatles dhe Rolling Stones vetëm kanë vazhduar trendet muzikore që ekzistonin në kohë të tyre, që do të thotë se këto grupe legjendare nuk e kanë krijuar bazën e muzikës rock and roll.

Kështu të paktën thuhet në një studim të fundit të publikuar nga gazeta britanike, "˜Guardian', studim ky që e vë në pikëpyetje ndikimin e vërtetë të këtyre grupeve.

Sipas këtij studimi, dalja në skenë e muzikës hip-hop para 30 vjetësh ësht ajo që në të vërtetë ka krijuar lëvizje të madhe në industrinë e muzikës.

Studimi është bërë nga një grup i akademikëve të Londres duke u fokusuar në modelet e muzikës në top listat e këngëve më të pëlqyera në SHBA nga viti 1960 deri në vitin 2010.

Pjesa dërmuese e studiuesve janë nga Universitetet, "Queen Mary" dhe "Imperial College" të Londres. rel

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KËTË VERË DEL ALBUMI I RI I KURT COBAINIT (05.05.2015)
FILMI I RI 'WOMAN IN GOLD' (05.02.2015)
FAST & FURIOUS - PËRSËRI MË FITIMPRURËSI NË BRITANI (04.14.2015)
SOT DITA E ROKENROLLIT (04.13.2015)
ISABELLA ROSSELLINI - KRYETARE E JURISË SPECIALE TË KANËS (04.13.2015)
TRANSMETOHET THIRRJA DRAMATIKE E BULLOCKUT NË POLICI (04.10.2015)
POLONI - SHTYHET PROCESI PËR EKSTRADIMIN E POLANSKIT (04.10.2015)
KIM KARDASHIAN ARRITI NË ARMENI (04.09.2015)
MADONNA - ME KANYE WEST, SI NJË LUFTË ME DEMA (04.08.2015)
'ROLLING STONE' KËRKON NDJESË PËR ARTIKULLIN MBI DHUNIMET (04.06.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]