E Enjte, 07.18.2024, 12:42pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
DRITËRO AGOLLI - JANULLATOSI ERDHI PËR TË MËSUAR TË RINJTË, POR NDENJI KËTU
Agolli - Përplasjet fetare i nxisin të huajt, por përpiqen kot, sepse shqiptarët kanë qenë dhe mbeten në harmoni fetare

E Enjte, 04.10.2014, 10:45am (GMT+1)Shkrimtari i njohur, Dritëro Agolli, i sheh përplasjet mes besimeve fetare si të nxitura nga jashtë dhe shprehet se shqiptarët kanë qenë dhe mbeten në harmoni fetare.

Në një intervistë për Panoramën, Agolli komenton edhe debatin për Kishën Ortodokse, i hapur ditët e fundit pas deklaratave të atë Nikolla Markut dhe ish-kreut të SHISH, Fatos Klosi.

Agolli thotë se kryepeshkopi Janullatos erdhi në fillim të viteve 1990 për të mësuar priftërinjtë e rinj dhe jo për të ndenjur.

"Pas prishjes së kulteve fetare, mbërritëm në vitet '90 pa ndonjë njohuri të madhe për kultet fetare dhe shërbyesit në to, pa njerëzit e shkolluar për të kryer ritet fetare. Me këtë u morën të huajt, siç është kryepeshkopi, i cili erdhi për t'i mësuar priftërinjtë e rinj dhe për të ikur më pas, jo për të ndenjur. Kjo nuk është bërë", thotë shkrimtari.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DOSJA 'OLLDASHI' NË PRITJE TË TË DHËNAVE NGA KOMPANITË CELULARE (04.10.2014)
MESILA DODA - TË NDALOHEN ME LIGJ PARTITË KOMUNISTEMARK DAJTI - NUK DO TË HEQIM DORË NGA RRËZIMI I SHTATORES SË ZOGUT, MË 16 TETOR RIVENDOSIM SHTATOREN E ENVERIT (04.10.2014)
TEUTA SAHATÇIA - GJYKATA E POSAÇME DO TË VINTE NË VEND DINJITETIN E UÇK-së (04.10.2014)
PËRGJIGJA E NATO-s NDAJ ANEKSIMIT RUS TË KRIMESË (04.10.2014)
SHQIPËRI - LUFTA KUNDËR KORRUPSIONIT SHTON HETUESIT (04.09.2014)
THAÇI DO TË VIZITOJË JAPONINË (04.09.2014)
PRISHTINA KËRKON PROTOKOLL TË RI ME BEOGRADIN (04.09.2014)
KUÇI - KOSOVA KA KAPACITETE PËR RASTET E DREJTËSISË (04.09.2014)
BRUKSEL - MARRËVESHJE PËR FINANCIM TË LUMIT BUNA DHE LIQENIT TË SHKODRËS NGA BASHKIMIT EVROPIANTë pranishëm ministrat homologë Panariti-Ivanoviç (04.09.2014)
KOSOVA SHËNON DITËN E KUSHTETUTËS (04.09.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]