E Enjte, 07.18.2024, 12:29pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
Protesta për dorëheqjen e guvernatorit Fullani
ZËRI I AMERIKËS - NË KËSHILLIN MBIKQYRËS NUK U PROPOZUA SHKARKIMI I FULLANIT

E Enjte, 08.07.2014, 07:22pm (GMT+1)


Protestuesit shprehën shqetësim për vjedhjen e 7 milionë dollarëve të Bankës së Shqipërisë dhe hetimin pas arrestimit të 10 personave.

Veprimtarë të shoqërisë civile dhe qytetarë të thjeshtë zhvilluan përsëri sot një protestë para zyrave të Bankës së Shqipërisë, duke kërkuar dorëheqjen e guvernatorit Ardian Fullani.

Tubimi protestues, i njoftuar përmes rrjeteve sociale, zgjati 4 orë dhe, sipas organizatorëve, ka si qëllim dorëheqjen ose shkarkimin e zotit Fullani nga detyra e guvernatorit, pasi në institucionin që ai drejton u vodhën mbi 7 milionë dollarë në 5 vjet dhe janë arrestuar 10 persona.

Këshillimi Mbikëqyrës nuk propozoi mbrëmë shkarkimin e tij, por tha se ngjarja e rëndë erdhi nga shkeljet e disa punonjësve, tashmë të arrestuar. Qeveria deklaroi se ky është një akt i rëndë kriminal dhe një sfidë për drejtësinë.

Kjo është hera e tretë që shoqëria civile proteston pranë zyrave të Bankës së Shqipërisë, duke kërkuar largimin nga detyra të Guvernatorit Fullani. Mikrofoni ishte i hapur për të gjithë qytetarët pjesëmarrës në protestë.

Folësit shprehën shqetësimin e tyre për vjedhjen e Bankës, duke kërkuar miradministrimin e sistemit bankar dhe ekonomisë së vendit. Veprimtarët njoftuan se protesta të tjera do t'i zhvillojnë pranë parlamentit dhe qeverisë për të kërkuar shkarkimin e zotit Fullani.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MARIAN GJERMENI, BURRI I MINISTRES EGLANTINA GJERMENI, ËSHTË DREJTORI KRYESOR I OPERACIONEVE FINANCIARE NË BSH (08.07.2014)
NË TIRANË KA FILLUAR PROTESTA E PARALAJMËRUAR PËR LARGIMIN E FULLANIT NGA BANKA E SHQIPËRISË DHE VËNIEN E TIJ PARA DREJTËSISËKa filluar në orën 14 dhe vazhdon deri në orën 20 (08.07.2014)
AKSIDENTOHET NË GJERMANI FUTBOLLISTI I PËRFAQËSUESES SË KOSOVËS ILIR AZEMI (08.07.2014)
GAZMEND TURDIU - NUK E NEGOCIOVA 'KUFIRIN DETAR' SHKRESA E MINISTRISË SË JASHTME DËSHMON - ISHTE NEGOCIATOR (08.07.2014)
VAZHDON SLLAVIZIMI I SHKUPIT ME PËRMENDORE TË REJA (08.07.2014)
IVANOV - VETËM BDI NUK I PËRFAQËSON SHQIPTARËT NË MAQEDONI (08.07.2014)
U MBLODH KËSHILLI MBIKQYRËS I BANKËS SË SHQIPËRISË - GJATË MBLEDHJES NUK U PROPOZUA SHKARKIMI I FULLANIT (08.07.2014)
EKSPERTËT - VENDIMI NË FAVOR TË PDK-së KRIJON NGËRÇ INSTITUCIONAL (08.07.2014)
PAS 13 VJETËSH NGA MARRËVESHJA E OHRIT, PËRFAQËSIMI I SHQIPTARËVE ËSHTË SHUMË I ULËT (08.07.2014)
ARRESTOHET DORIAN ÇOLLAKU - ZYRTARI I DHJETË NË KUADRIN E VJEDHJES NË BANKËN E SHQIPËRISËQeveria deklaroi se kjo vjedhje është një akt i rëndë kriminal dhe një sfidë e madhe për drejtësinë (08.06.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]