E Premte, 05.24.2024, 05:40am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
VETËVENDOSJE - QEVERIA E GRUEVSKIT PO I SULMON SHQIPTARËT SI MILOSHEVIQI NË KOSOVË

E Shtunë, 05.09.2015, 05:10pm (GMT+1)Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj incidenteve të fundit në Maqedoni, duke thënë se Qeveria e Gruevskit ka mobilizuar artilerinë e rëndë ushtarake për ta sulmuar Kumanovën. Kurse, arsyetimi i Ministrisë së Punëve të Brendshme, është një alibi e papranueshme për ta maskuar një fushatë të armatosur për terrorizimin e shqiptarëve atje.

Në një konferencë të jashtëzakonshme, Glauk Konjufca, shef i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, ka thënë se lagjet shqiptare në Kumanovë janë duke u sulmuar me autoblinda e helikopterë, ngjashëm si Slobodan Milosheviqi në Kosovë.

Konjufca kritikoi mënyrën e reagimit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës duke qenë se ky reagim i shkon përshtati jashtëzakonisht shumë Gruevskit, i cili, sikurse Hashim Thaçi, po e justifikon sulmin e tij ndaj shqiptarëve me gjoja luftimin e grupeve të armatosura.

"Qeveria e Kosovës e ka justifikuar arsyetimin që e ka dhënë qeveria e Gruefskit për destabilizim të Maqedonisë nga grupet e armatosura. Reagimi i MPJ-së është që ia ka bërë një shërbim të hatashëm Nikolla Gruefskit që të vazhdojë me këtë fushat të represionit mbi shqiptarët e Maqedonisë. Këtu nuk kemi të bëjmë me grupe destabilizuese", ka thënë ai.

Ai ka shtuar se me këtë sulm po ndodh edhe një terr mediatik dhe ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare që të reagojë në kthimin e rendit dhe sigurisë./Kosovapress/

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj incidenteve të fundit në Maqedoni, duke thënë se Qeveria e Gruevskit ka mobilizuar artilerinë e rëndë ushtarake për ta sulmuar Kumanovën. Kurse, arsyetimi i Ministrisë së Punëve të Brendshme, është një alibi e papranueshme për ta maskuar një fushatë të armatosur për terrorizimin e shqiptarëve atje.

Në një konferencë të jashtëzakonshme, Glauk Konjufca, shef i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, ka thënë se lagjet shqiptare në Kumanovë janë duke u sulmuar me autoblinda e helikopterë, ngjashëm si Slobodan Milosheviqi në Kosovë.

Konjufca kritikoi mënyrën e reagimit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës duke qenë se ky reagim i shkon përshtati jashtëzakonisht shumë Gruevskit, i cili, sikurse Hashim Thaçi, po e justifikon sulmin e tij ndaj shqiptarëve me gjoja luftimin e grupeve të armatosura.

"Qeveria e Kosovës e ka justifikuar arsyetimin që e ka dhënë qeveria e Gruefskit për destabilizim të Maqedonisë nga grupet e armatosura. Reagimi i MPJ-së është që ia ka bërë një shërbim të hatashëm Nikolla Gruefskit që të vazhdojë me këtë fushat të represionit mbi shqiptarët e Maqedonisë. Këtu nuk kemi të bëjmë me grupe destabilizuese", ka thënë ai.

Ai ka shtuar se me këtë sulm po ndodhë edhe një terr mediatik dhe ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare që të reagojë në kthimin e rendit dhe sigurisë./Kosovapress/

- See more at: http://www.kosovapress.com/sq/nacionale/qeveria-e-gruevskit-po-sulmon-shqiptaret-si-milosheviqi-ne-kosove-42021/#sthash.QxxmGzhA.dpuf
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
REAGIME NË RAJON NDAJ ZHVILLIMEVE NË MAQEDONITirana dhe Prishtina dënojnë dhunën në Maqedoni dhe bëjnë thirrje për qetësi. Serbia shton praninë e policisë në kufi (05.09.2015)
ZËRI I AMERIKËS - SITUATË KRITIKE NË KUMANOVË PAS INCIDENTEVE ME ARMË (05.09.2015)
BERISHA - TË NDALET MENJËHERË DHUNA E TERRORI SHTETËROR NË KUMANOVË (05.09.2015)
RADIO EVROPA E LIRË - PËRPLASJE TË ARMATOSURA NË KUMANOVË (Tekst dhe fotogaleri) (05.09.2015)
SERBIA DËRGON FORCA SHTESË NË KUFI ME MAQEDONINË (05.09.2015)
REUTERS - EVAKUOHEN BANORËT NGA LAGJIA 'TODE MENDOLL' (05.09.2015)
ZËRI I AMERIKËS - PËRLESHJE TË ARMATOSURA NË KUMANOVËPolicia maqedonase ndërmori një aksion në një lagje të Kumanovës, në kërkim të personave të armatosur (05.09.2015)
KUMANOVË - NJËRI PREJ TË VRARËVE ËSHTË FADIL FEJZULLAI (05.09.2015)
SITUATË DRAMATIKE NË KUMANOVË - FLITET PËR 3 TË VRARË E 15 TË PLAGOSUR (Fotot) (05.09.2015)
LUGINA E PRESHEVËS - SHQIPTARËT E MAQEDONISË TA RUAJNË QETËSINË (05.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]