E Enjte, 04.25.2024, 03:26am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

PREJ UIKIKINA

Nga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times


E Enjte, 12.02.2010, 12:22pm (GMT+1)

Ndërsa sekretet nga WikiLeaks ishin spërkatur në të gjithë gazetat amerikane, mua nuk më mbtetej gjë tjetër veç të pyes veten: Po në qoftë se Kina kishte një WikiLeaker dhe ne mund të shohim se çfarë ambasada e saj në Uashington po raportonte për Amerikën? Unë dyshoj se kablli do të lexonte kështu:

Ambasada në Washington, Republika Popullore e Kinës, Ministrisë së Punëve të Jashtme Pekin, TOP SECRET / Subjekt: Amerika sot.

 

Gjërat janë duke shkuar mirë këtu për Kinën. Amerika mbetet një vend thellësisht i polarizuar politikisht, çka sigurisht që është e dobishme për qëllimin tonë për t'ua kaluar SHBA-ve, si vendi dhe ekonomia më e fuqishme në botë. Por ne jemi veçanërisht optimist për shkak se amerikanët janë të polarizuar për gjithçka të gabuar.

 

Është një paramendim vetë-shkatërrues në ajër këtu, sikur Amerika i ka të gjithë kohën dhe paratë në botë për politika të vogla. Amerikanët luftojnë për gjëra të tilla si - ne nuk jemi duke e vënë re këtë ide - se si dhe ku një oficer i sigurisë së aeroportit mund t'i prekë ata. Amerikanët janë duke luftuar - ne jemi të lumtur që raportojmë - mbi traktarin më të fundit për pakësimin e armëve bërthamore me Rusinë. Duket sikur republikanët janë aq të interesuar për dobësimin e Presidentit Obama sa ata do të prishin një traktat që do të kishte nxitur bashkëpunim më të ngushtë amerikano-rus për çështje si Irani. Dhe përderisa çdo gjë që sjell më afër Rusisë dhe Amerikën mund të çojë në izolimin tonë, ne i jemi mirënjohës senatorit Jon Kyl nga Arizona për vënien e interesave tona mbi ato të Amerikës dhe për bllokimin e ratifikimit të traktatit nga senati.

Ambasadori e ka ftuar senatorin Kyl dhe gruan e tij për darkë në restorantin kinez të z. Kao për ta lavdëruar atë për qëndresën e tij në mbrojtjen e interesave të Amerikës (lexo: interesave tona).

 

Amerikanët sapo kishin atë që ata e quajnë "zgjedhje". E gjitha ç'mund të themi është se një kongresmen po rrekej të mbledhë më shumë para se të tjerët (të gjithë ata të bizneseve supozohet të jenë gjithnjë duke i rregulluar kësisoj gjërat), kështu që ai mund të thotë gënjeshtra të mëdha në TV më shpesh rreth djaloshit tjetër para se djaloshi tjetër ta ketë bërë këtë kundër tij.

Kjo na bën të ndihemi më të lehtësuar. Dhe kjo do të thotë Amerika nuk do të bëjë asgjë serioze për të zgjidhur problemet e saj strukturore: një deficit në ngritje, punën arsimore në rënie, infrastruktura në shkatërrim dhe emigracion i zvogëluar i talenteve të reja.

Ambasadori kohëve të fundit mori atë që amerikanët e thërrasin tren të shpejtë - Acela - nga Uashingtoni në New York City. Treni ynë plumb i shpejtë do ta kishte bërë udhëtimin nga Pekini në Tianjin në 90 minuta. Treni i tyre e bëri në tri orë - dhe ishte në kohë! Gjatërrugës ambasadori përdori telefonin për të thirrur zyrën e tij të ambasadës, dhe në një orë ai ka përjetuar 12 ndërprerje të thirrjes - prapë ne këtë nuk jemi duke e vënë re. Ne kemi një shaka në ambasadë: "Kur dikush ju thërret nga Kina duket sikur të thërret nga prapa derës. Dhe kur dikush ju thërret nga prapa derës në Amerikë, duket sikur po ju thërret nga Kina! "Disa prej nesh që kanë punuar në ambasadën e Kinës në Zambia shpesh theksojnë se shërbimi i Afrikës ishte shumë më i mirë se i Amerikës.


Por amerikanët janë të pavëmendshëm. Ata udhëtojnë jashtë vendit kaq rrallë sa nuk e shohin sa janë duke mbetur prapa. Cila është arsyeja pse ne në ambasadë na duket dëfryese që amerikanët tani janë duke u përleshurmes tyre se sa "të jashtëzakonshëm" ata janë. Edhe njëherë, ne nuk jemi duke e vënë re këtë. Në faqen e parë të "Washington Post" të hënën ka pasur një artikull ku përmendet se republikanët Sarah Palin dhe Mike Huckabee janë duke denoncuar Obama për mohimin e "jashtëzakonshmërisë amerikane". Amerikanët e kanë zëvendësuar punën për të qenë të jashtëzakonshëm me debatin se sa të jashtëzakonshën vazhdojnë të jenë. Ata nuk duket të kuptojnë se nuk mund ta deklarosh veten "të jashtëzakonshëm", vetëm të tjerët mund ta japin ty atë mbiemër.

Në politikën e jashtme, ne shohim asnjë shans që Obama t'i nxjerrë forcat amerikane nga Afganistani. Ai e di se republikanët do të thërrasin atë një superbaba nëse ai e bën, kështu që Amerika do të ndalë hemoragjnë $ 190 milionëve në një ditë atje. Kështu që Amerikës do t'i mungojnë mjetet ushtarake për të sfiduar ne kudo tjetër, veçanërisht ndaj Koresë së Veriut, ku miqtë tanë çmendur vazhdojnë të thyjnë zinxhirin e Amerikës çdo gjashtë muaj në mënyrë amerikanët kanë për të ardhur dhe të na luten për t'i qetësuar gjërat. Në kohën kur amerikanët të kenë dalë nga Afganistani, afganët me siguri do t'i urrejnë aq shumë sa që kompanitë minerare të Kinës tashmë operative, duhet të jetë në gjendje për ta blerë pjesën e mbetur të mineraleve të rralla të Afganistanit.

Shumica e republikanëve të sapozgjedhur në Kongres nuk besojnë atë që shkencëtarët e tyre iu tregojnë rreth ndryshimeve klimatike të ndodhura nga dora e njeriut. Politikanët e Amerikës janë kryesisht juristë - nuk janë inxhinierë apo shkencëtarë si tanët - kështu që ata do të thonë vetëm gjëra të çmendura për shkencën dhe askush nuk ua prish dot. Është gjë e mirë. Kjo do të thotë se ata nuk do të mbështesë asnjë projekt-ligj për të nxitur risinë e energjisë së pastër, e cila është qendrore planin tonë të ardhshëm pesë-vjeçar. Dhe kjo siguron që përpjekjet tona për të dominuar industritë e erës, diellore, bërthamore dhe industirë e makinave elektrike nuk do të sfidohen nga Amerika.

Së fundi, një numër rekord i nxënësve të shkollave të mesme të SHBA tani janë duke studiuar kinezçe, e cila duhet të garantojë një furnizim të qëndrueshëm të lirë të krahut të punës që e flet gjuhën tonë këtu, teksa ne përdorim $ 2,3 trilionët tanë rezerva për të blerë qetësisht fabrika për Kinën në SHBA. Me pak fjalë, gjërat janë duke shkuar mirë për Kinën në Amerikë.

 

Lavdi zotit amerikanët nuk mund të lexojnë kabllot tona diplomatike.
Ambasada Washington./Skënder Buçpapaj

--

November 30, 2010

From WikiChina

By THOMAS L. FRIEDMAN

While secrets from WikiLeaks were splashed all over the American newspapers, I couldn't help but wonder: What if China had a WikiLeaker and we could see what its embassy in Washington was reporting about America? I suspect the cable would read like this:

Washington Embassy, People's Republic of China, to Ministry of Foreign Affairs Beijing, TOP SECRET/Subject: America today.

Things are going well here for China. America remains a deeply politically polarized country, which is certainly helpful for our goal of overtaking the U.S. as the world's most powerful economy and nation. But we're particularly optimistic because the Americans are polarized over all the wrong things.

There is a willful self-destructiveness in the air here as if America has all the time and money in the world for petty politics. They fight over things like "” we are not making this up "” how and where an airport security officer can touch them. They are fighting "” we are happy to report "” over the latest nuclear arms reduction treaty with Russia. It seems as if the Republicans are so interested in weakening President Obama that they are going to scuttle a treaty that would have fostered closer U.S.-Russian cooperation on issues like Iran. And since anything that brings Russia and America closer could end up isolating us, we are grateful to Senator Jon Kyl of Arizona for putting our interests ahead of America's and blocking Senate ratification of the treaty.

The ambassador has invited Senator Kyl and his wife for dinner at Mr. Kao's Chinese restaurant to praise him for his steadfastness in protecting America's (read: our) interests.

Americans just had what they call an "election." Best we could tell it involved one congressman trying to raise more money than the other (all from businesses they are supposed to be regulating) so he could tell bigger lies on TV more often about the other guy before the other guy could do it to him.

This leaves us relieved. It means America will do nothing serious to fix its structural problems: a ballooning deficit, declining educational performance, crumbling infrastructure and diminished immigration of new talent.

The ambassador recently took what the Americans call a fast train "” the Acela "” from Washington to New York City. Our bullet train from Beijing to Tianjin would have made the trip in 90 minutes. His took three hours "” and it was on time! Along the way the ambassador used his cellphone to call his embassy office, and in one hour he experienced 12 dropped calls "” again, we are not making this up. We have a joke in the embassy: "When someone calls you from China today it sounds like they are next door. And when someone calls you from next door in America, it sounds like they are calling from China!" Those of us who worked in China's embassy in Zambia often note that Africa's cellphone service was better than America's.

But the Americans are oblivious. They travel abroad so rarely that they don't see how far they are falling behind. Which is why we at the embassy find it funny that Americans are now fighting over how "exceptional" they are. Once again, we are not making this up. On the front page of The Washington Post on Monday there was an article noting that Republicans Sarah Palin and Mike Huckabee are denouncing Obama for denying "American exceptionalism." The Americans have replaced working to be exceptional with talking about how exceptional they still are. They don't seem to understand that you can't declare yourself "exceptional," only others can bestow that adjective upon you.

In foreign policy, we see no chance of Obama extricating U.S. forces from Afghanistan. He knows the Republicans will call him a wimp if he does, so America will keep hemorrhaging $190 million a day there. Therefore, America will lack the military means to challenge us anywhere else, particularly on North Korea, where our lunatic friends continue to yank America's chain every six months so that the Americans have to come and beg us to calm things down. By the time the Americans do get out of Afghanistan, the Afghans will surely hate them so much that China's mining companies already operating there should be able to buy up the rest of Afghanistan's rare minerals.

Most of the Republicans just elected to Congress do not believe what their scientists tell them about man-made climate change. America's politicians are mostly lawyers "” not engineers or scientists like ours "” so they'll just say crazy things about science and nobody calls them on it. It's good. It means they will not support any bill to spur clean energy innovation, which is central to our next five-year plan. And this ensures that our efforts to dominate the wind, solar, nuclear and electric car industries will not be challenged by America.

Finally, record numbers of U.S. high school students are now studying Chinese, which should guarantee us a steady supply of cheap labor that speaks our language here, as we use our $2.3 trillion in reserves to quietly buy up U.S. factories. In sum, things are going well for China in America.

Thank goodness the Americans can't read our diplomatic cables.

Embassy Washington.

(http://www.nytimes.com)

Përktheu Skënder Buçpapaj


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
JUS SANGUINIS UA JEP SHQIPTARËVE TË KOSOVËS TË DREJTËN E SHTETËSISË NË SHTETIN AMËNGA ELIDA BUÇPAPAJ (12.01.2010)
BISEDOJ ME NËNËN NË LETËRNga MIMOZA DAJÇI (12.01.2010)
NJË DINASTI KOMUNISTE QË DUHET TË SHEMBETNga FRANK SHKRELI (11.30.2010)
NË KËRKIM TË 'LIRISË SË FJALËS', GODITET FJALA E NDERSHMENga ANNE APPLEBAUM, Washington Post (11.30.2010)
KOMUNITETI I BRISHTËNga DAVID BROOKS, New York Times (11.30.2010)
PARTITË E KRYEMINISTRAVENga SKËNDER BUÇPAPAJ (11.30.2010)
PËRSE ISA MUSTAFA PO IMITON SEJDIUN ?NGA ELIDA BUÇPAPAJ (11.29.2010)
AT E BIR NË BURG, ATJE KU TRASHËGOHET DËNIMINga VISAR ZHITI (11.28.2010)
"GJENERALI ME QELESHE TË BARDHË""Mirë jam unë kur asht mirë Shqypnia!" -Isa BoletiniNga MIMOZA DAJÇI (11.27.2010)
NJË MOMENT I RËNDËSISHËM NË JETËN E DOM PJETËR POPAJ DHE TË KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKANNga FRANK SHKRELI (11.26.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]