E Mërkurë, 12.06.2023, 06:04pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
AMBASADA E KOSOVËS NË ZVICËR, AMBASADË E LPK-PDKsë, AMBASADË ANTI LDK
Nga XHEVAT REXHAJ

E Shtunë, 05.04.2013, 07:09am (GMT+1)Ishin vitete e para të pas themelimit të LDK-së në Kosovë, kur filluan me ngulm dhe vullnet të paparë organizimet e mërgatës shqiptare kudo në Evropë dhe në Amerikë për të përkrahur dhe për të organizuar Degët e LDKse nepër këto shtete. Vullneti, përkushtimi dhe gatishmëria për këtë u kurorëzua me shpejtësi marramendëse duke themeluar degët e LDKse, dhe me këtë për herë të parë në historinë e shqiptarëve dukej një dritë në tunelin zi te investimeve të mafisë Enver Hoxhiste, që kishte themeluar në bashkëpunim me titistet organizata të koduara me ideologji staliniste, pra me themelimin e degëve të LDKsë në mergatën shqiptare përfundimishtë do hapej një kapitill i ri për mërgimtarët që tani e tutje të ishin edhe vet pjesë përberëse e zhvillimeve, dhe angazhimeve të duhura për te mëvetsuar Republikën e pavarur të Kosoves.

Në Zvicër ishte entuziazmi i papërshkruar, dhe me shpejtësi themelohet Dega e LDKse, Degë që me dekadë do të ishte shtylla kryesore e Institucioneve të Republikës së Kosovës ,dhe përfaqesueseve te saj që do kalonin për mes saj edhe deri në Amerikë, këtu ishte shtëija e dytë e Presidentit Rugova. Kjo degë me vite përfaqesonte të gjithë shqiptarët, me shkollën plotesuese shqipe, me senzibilizimin e opinionit zvicerran, me organizime madheshtore te fushave te ndryshme për shqiptarët shkurt kjo Degë ishte një Institucion në vete për shqiptaret, dhe ishte qerdhe e përgatitjeve të luftëtareve për luftën nën komendën e Institucioneve të Republikës së Kosovës, ja vetëm një kronologji e shkurtër rreth kësaj dege për te dalur më pastaj te tema në fjalë, që ka për qëlim ky shkrim:

Kjo Degë ishte e para që themeloi Fondin Humanitar në vitin 1990, që përkiste me rastin e grevës së përgjithshme popullore në shtatorin e atij viti në Kosovë. Kryetari i parë i degës së LDKsë në Zvicerr ishte Z. Mr. Shaip Latifi që së bashku me bashkëpunëtoret e tij bëri më të mirën e mundshme që këtu të mbisundonte respekti dhe perkrahja ndaj Institucioneve të Republikës. Kjo Degë themeloi Fondin gjithëkombëtar, e që pastaj shendërrohet në Fondin e qeverisë së Republikës-3% që paguhej me krenari e vullnet nga qindra mijëra shqiptarë anë e këndë botes ku funkciononte LDKja, ky Komision i 3% në Zvicerr kishte 1.300 anëtarë të palodhshëm që natën e ditën u angazhuan për tubimin e mjeteve financiare, që të gjithë ishin LDKista dhe PSHDKista, të tjeret pengonin sa mundeshin këto aktivitete, kuptohet ishin LPKistet .Dega e LDKsë në Zvicerr mblodhi miliona e miliona në mënyrë Institucionale për të gjitha akcionet e shpallura nga qeveria, tuboi miliona për Drenicen- ADEM Jasharin, miliona për fondin që ne e quajtëm të luftës me nga 1.000 , 2.000 e kishte familje që dhanë edhe nga 10.000 Fr.-. dega e LDKsë në Zvicer ishte kontribuesja më e organizuara në perëndim, për degën e LDKsë në Zvicer duhen edhe së paku 10 libra të shkruhen e të thuhen ato që u realizuan me mund dhe sakrifica, nderi dhe respekti për të gjithë ata që dhanë aq sa munden për shtetëndertim Dardanie, me paqe dhe me luftë ishim të parët, pa zhurmë dhe bertima ne i kryenim punët ashtu si kërkohej nga Institucionet. Dega e Zvicres ndihmoi materialisht dhe me shumë mjete të tjera teknike, PD në Shqipëri, deget e saja dhe demokracinë atje, kjo Degë ishte nismëtare për formimin e Këshillit koordinues me subjekte tjera politike në Zvicër.... kjo Degë ishte nismëtare për themelimin e Kolegjiumit të degëve në perëndim, të gjitha këto në koordinim me Institucionet e Kosovës dhe Presidentin. Në një referat të tillë mbetet së paku 90% e pa thënë për degën e Zvicres, për aktivistët, anëtarët, dhe familjet e tyre që vërtet nuk kursyen asgjë për shtetin dhe Institucionet e saj.

Lufta"”Do të ishte e pafalshme që në një rast të tillë mos të shkruhet për një qështje që me vite ka ngjallë rrëmujë në mendjet e miliona shqiptarëve, pra atë të Rrezistencës aktive, ose thënë shkurt e shqip, për luftën, për përgatitjet dhe për ushtrimet, për trajnimet dhe për angazhimet e njerëzve të LDKsë qysh nga fundi i vitit 1990-91.

Qysh në fillimet e aktivitetev të saja dega e LDksë prioritet i vuri vetes që të fillohet me përgatitjet për të derguar vullnetarë dhe njerëz të duhur për ushtrime ushtarake në Shqipëri. Në lidhje me këtë në një takim që përfaqsuesit e caktuar kishin pasur me Presidentin Rugova, Ak. F. Aganin dhe dr. A. Aliun rreth këtyre çështjeve, Presidenti Rugova ishte shprehur kështu:" Kush po ju ndal. Sa më përket mua, e keni letrën e bardhë, por, nese bëni ndonji gabim i cili e rrezikon çështjen, une do të distancohem nga ju, ngase kërkohet një kujdes i veçantë dhe një profesionalizëm i lartë" citat nga Mon. e Degës së LDKsë Zvicer. E gjithë filozofia dhe madhështia e këtyre rreshtave tregon qartë se qysh me 23 dhjetor 1989 shqiptarët kishin filluar organizimin e paparë ndonjihere në Evropë e besa edhe në botë për çlirimin e tyre, së pari duke bashkuar trurin dhe trupin e tij, e së dyti duke afruar miqë të duhur për kauzën e krijimit të shtetit të dytë shqiptarë. Kështu nga thënja e Presidentit Rugova doli se rruga hapet për përgatitje Institucionale të shqiptarëve për të luftuar së fundi rreth çlirimit. Këtë vit edhe përgatitën dy Grupet e para të cilat veq e veq bashkoheshin në Zürich, dhe nga këtu me autobusë dhe disa me aeroplanë vazhdonin rrugëtimin drejtë Shqipërisë. Grupin e parë e përbenin këta atdhetarë e luftëtarë: Ahmet Hoxha, Afrim Zena, Ahmet Zeqiri, Shemsi Krasniqi, Zahir Pajaziti, Ismet Qerkini, Islam Visoka, Bashkim Leci, Sali Çeku, Kadri Gubetini, fadil Begu, Ramiz ramadani, Milaim Gerbeshi, Agron Teneqja, Vehbi Zeqiri, Halil Halili,, Shaip Neziri, Milazim Miftari, Zymer Luli, Shefqet Brajshori, Sami Vishi, Ylber Topalli, Xhevat...,Zymer Berisha, Hysni..., Mefail Vishi, Anton Gjini, Arsim Hamiti, Ramadan Pajaziti, Remzi Januzi, Sedat Osmani, Fatmir Hoxha, Sami Hasani, Bashkim Qerimi.

Grupi i dytë përbehej nga këta atdhetarë e luftëtarë: Hasan Ferizi, Shkelzen Gjoni, Sami Tahiraj, Osman Ferizi, Muharrem Boba, Hilmi Peci, Ramadan Begu, Ejup Murseli, Lutfi Jonuzi, Fadil Kadria, Iliaz Kadria, Adem Jashari, Murat Jashari, Avni Rama, Sahit Jashari, Shaqir salihi, Xhemajl Kelmendi, Naim Gubetini, Shemsi Zeqiri, Xhavit Gubetini, Faton Gajtani, Isuf Xhemajli, Driton Restelica, Ekrem Sheholli, Qenan Azizi, Feriz Xhermajli, Nuri Bexheti, Bujar Zeneli, Orhan Ibrahimi, Jakup Limani, Halil Pollozhi, Mehmet Breznica.

Këto janë vetëm disa shenime të pakëta rreth shumësise¨sëaktiviteteve të kësaj dege. Kuptohet se në gjithzë këtë angazhim dhe sakrificë të aktivistëve të LDKsë, pengesat më të mëdha dhe ligësit më të mëdha vinin nga një grup enveristësh që qëllim kishin futjen e përqarjës dhe të thikës në mes shqiptareve të mërgates ketu, dhe mjerishte me kohë keto grupe bolshevike me ndihmen e qarqeve marksiste enveriste të Tiranës dhe Fatos Klosit e Fatos Nanos, do të arrinin që ata të bëheshin faktor kyq në shpartallimet në mes shqiptarëve, dhe kronologjia e ngjarjeve e ka vërtetuar këtë, duke futur njerëz përqarës në struktura kinse ushtarake dhe duke eliminuar Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës si faktor kyç në çlirimin e saj. Pas gjithë këtyre marrëzirave komuniste më në fundë ndodhi ajo që ndodhi, dhe me forcën e Natos dhe SHBA se Kosova û çlirue, dhe më pastaj në të gjitha zgjedhjet e radhës populli në Kosovë, dhe besa edhe në mergate e tregoi të vërteten se me kende ishte gjithe ato vite, duke votuar LDKne dhe kryetarin e saj historik edhe si Kryetar Kosove në të gjitha zgjedhjete Presidentin Ibrahim Rugova.

Fatkeqesishte papritmas vdiq Presidenti Rugova, dhe pas vdekjese së tij LDK ja si në Kosovë ashtu edhe në mërgat u gjende në një pozitë paralizuese, dhe si rezultata i makinacioneve, dhe vet te shantazhuarve brenda LDKse filloi katandosja, dhe shkatërrimi i LDKse, e gjithe kjo me qëllime të caktuara dhe të shitura në qarqet e grupeve të interesit, dhe të nëntokës së një partie tjeter kundershtare. Probleme të tilla prekën edhe Degën e LDKse në Zvicër, ku mjerishte ndodhi një ndarje e panatyrshme si rezultat i apetiteve të dy njerëzve të kierarkise në Kosovë, Fatmir Sejdiut dhe Nexhat Dacit, të cilët me apo pa ¨qellim u bënë pjese kobzezë e shpartallimit të partise më të madhe demokratike në Kosovë. Pasojat e një shkapërderdhjejej të tillë, dhe të një ndarjeje të tillë u dukën menjihere në zgjedhjete që pasuan pak para se të rishpallej pavaresia e Kosovës, dhe kështu vet këta dy persona ia hapen rrugën PDK së që të vinte në pushtet, dhe të ishte edhe partia e parë në Kosovë. Më vonë ndodhi rishpallja e pavarësise ku në atë qeveri ishte në koalicion edhe vet LDK ja, koalocion jo parimor, dhe shkurt kancer që do ta dobësonte LDK ne edhe më shumë në të gjitha zgjedhjet e radhës.

Tash te ndalemi te mërgata shqiptare e Kosovës në Zvicër, ngase gjendja e tillë që është në Zvicër mjerishte është edhe në Gjermani e në shtete tjera ku dikur LDKja kishte 90% të mërgimatreve në radhët e saja. Pas rishpalljesë së pavaresise fillon të zhvillohet luftë se kush do të ketë më shumë perfaqesuses nepër perfaqesi diplomatike të Kosoves nepër Evropë dhe bote, konkretisht në Zvicër si bastioni i LDKsë me dekada, dhe si forcë kryesore në përkrahje të Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu dhe Hashim Thaqi emërojnë ambasador një njeri të panjohur, për opinionin shqiptarë të Zvicrës, nje emër i cili do të marri postin si një i afërt i një figure patriotike si i burgosur në ish Jugosllavi. Me emërimin e tillë qysh në fillim injorohen me mijëra aktivistë, mërgimatër të dijës, krijues, veprimtarë të mëdhenjë të qështjese shqiptare në Zvicër të cilët kishin bagazh politik, dhe patriotik që të udhëhiqnin përfaqësin diplomatike të Kosovës në Zvicër, por jo emërohet njeriu që as emrin mërgimatërët asnjihere nuk ia kishin dëgjaur, shkurt një anonim të rrethit të caktuar. E njëjta gjë do të pasonte edhe me përfaqesit konzulare, kudo janë emeruara njerez që ose vijnë nga Kosova si kusheri, dhe farefisa te prontove dhe të klaneve të caktuara interesesh e jo njerëz me profesione, dhe me CV të respektuar për ni shtet si është Zvicra. Ka të punesuar mërgimtare që sigurishte ishin kundër Institucioneve të Republikes së Kosoves kur LDKja nuk pushonte natën dhe ditën për të ndihmuar shtetin, luften dhe vet mergimtaret. Ambasada e Kosovës në Zvicër sot është një çerdhe e LPK istëve, një çajtore e enveristëve dhe një përfaqësi private e kinse stafit diplomatik, pa asnje lidhje diplomacie. Ambasada e Kosovës në Zvicër ka injoruar, dhe injoron jo vetëm LDKne, por injoron edhe të gjithë ata krijues, gazetarë, publicistë, intelektual e njerëz të veprimeve poltike, që në një apo tjetër mënyre ishin aktivistë të devotshëm të LDKse, kjo ambasadë që prej fillimit është një përfaqesi private e PDKsë, dhe e individëve si Adem Demaçi e Rexhep Qosja, në këtë ambasadë për veprimtarët shqiptare që ishin pjese e LDKse thaujse nuk ka vend, andaj edhe kam dëgjuar nga shumë shqiptare të cilët thone se as ata nuk duan ta njofin këtë ambasadë dhe stafin e saj PDKiste.

Që prej themelimit të kësaj ambasade, ky farë ambasadori që ka pasë fatin si në lloteri ta ketë atë post, asnjihere nuk ka pranuar që të jetë pjesemarrës në ndonji manifestim edhe me përmasa shtetërore, ky ambasador nuk shkon në organizime dhe manifestime që i organizon Dega e LDKse në Zvicer as kur aty festohet dhe i kendohet 28 Nëntorit , apo 17 shkurtit, as kur përurohen krijime apo libra të krijuesve shqiptare të mërgates në Zvicër, dhe këtu kjarte kuptohet se pse ky SHOKU nuk e bënë këtë; ky nuk e bënë këtë ngase nuk deshiron qe në ato manifestime ti shof së bashku fotot e Dy Burrave të Dardanisë atë të Presidentit Ibrahim Rugova, dhe të Luftëtarit dhe komandantit Adem Jashari, pra ambasadori nuk e pranon realitetin që në nje manifestim apo organizim ti shof shqiptaret së bashku, ngase Rugova dhe Ademi janë shqiptare, njeri Preident, dhe tjetri ushtare i tij dhe Hero lufte. Nga e gjithë kjo del se përfaqësitë diplomatike të Kosovës në Zvicër janë bastione komuniste, enveriste dhe anti LDKiste, me këtë kuptohet kjartë se këto përfaqësi nuk e përfaqësojnë denjësishte thauja se gati 70% të mërgatës shqiptare sepse shumica shqiptare në Zvicër është ende rugoviste, dhe institucionaliste e jo enveriste. Që kesaj anomalie t'i ndihmohet kujdeset kush tjeter pos se tash një minister që thuhet se është minister i diasporës, sa poshtërsi dhe pisllek të quhet minister i diasporës, kur në realiet do duhej të quhej minister dhe minstri për mërgimtarët. Kjo farë ministrie dhe ky farë ministri Makolli nuk është asgjë tjetër veq se një dorë e zgjatur e PDKse, alias LPKse enveriste, andaj edhe të gjitha aktivitetet që zhvillon ky minister shkojnë përmes përfaqesive PDKiste, e që në realitet do të thote se janë anti LDKiste. Përfaqesitë dhe vet ministria e Kosoves për "diaspore" janë një organizëm interesi dhe korrupcioni, janë çerdhe që zbatojnë urdhera dhe zhvatin buxhetin e shtetit për të mos punuar asgjë, kjo është më se e ditur, dhe shi për këtë shumë mërgimtarë më kanë dhënë edhe fakte e shënime se si sillen këto përfaqësi njëpartiake karshi mërgimtarëve shqiptarë në Zvicër. Derisa ambasadori i Shqiperise gjen kohë dhe nderon në të gjitha manifestimet, dhe organizimet shqiptare pa dallime partiake, ky fare ambasadori i Kosovës nuk ka "kohë" të nderojë organizimet e LDKse në Zvicër, ngase sigurisht se më mire kalon nëpër klube ku luhen gurët alla turke...

Për fundë duhet të thuhet edhe kjo se , përfaqesit diplomatike të Kosoves janë vet pasqyra e shtetit dhe pushtetit të inkriminiuar në krime politike e ekonomike dhe në korrupcion e shpërlarje parashe, dikur do u del duqi të gjithave, ngase shqiptarët më nuk bertasin " Rrnoftë" Enver Hoxha por duan demokraci dhe tranparencë e përfaqësim të gjithanshëm, dhe kjo do të ndodhë dikur së shpejti edhe në Zvicër.


XHEVAT REXHAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHQIPËRIA DUHET TË NGREJË NË NIVEL MINISTRIE PËRFAQËSIMIN E DIASPORËSNga ARTUR VREKAJ, WORCESTER,MA (SHBA) (05.01.2013)
SHARLATANIZMAT E NJË SHARLATANINga JUSUF BUXHOVI (05.01.2013)
HISTORIA E KOHËS SONËNga PAUL KRUGMAN, New York Times (05.01.2013)
SHQETËSIMET E NJË MIKUNga FRANK SHKRELI (05.01.2013)
PROTAGONISTË TË POLITIKËS JANË TË NJËJTAT FYTYRANga ILIR HYSA (04.28.2013)
ÇFARË I BASHKON TADIÇIN, QOSEN DHE RAMËNNga REXHEP SHAHU (04.27.2013)
TIRANË - KUVENDI BURLESK NË SEANCËN E JASHTËZAKONSHME PËR EGIN CEKËNNga SKËNDER BUÇPAPAJ (04.26.2013)
XHORXH BUSH BASHKON PRESIDENTËTNga FRANK SHKRELI (04.26.2013)
RAPORTI I DASH – TEMË TABU E CENSURË NË TIRANË â€“ SIDOMOS KUR PËRMENDET ILIR METANga ELIDA BUÇPAPAJ (04.25.2013)
SHTATË FJALË PËR POLITIKANIN REXHEP QOSENga REXHEP SHAHU (04.25.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]