E Premte, 03.01.2024, 05:43pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

E Shtunë, 10.09.2010, 07:58am (GMT+1)Në një klimë mizerabël të marrëdhënieve midis maxhorancës dhe opozitës, ku opozita ka bërë gjithçka për të diskredituar qeverisjen aktuale në Tiranë,  Parlamenti Evropian sot pak pas mesditës votoi me një shumicë të thellë  liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjen. Konkretisht, raporti i paraqitur nga europarlamentarja Tanja Fajon për dy vendet e Evropës Juglindore, është miratuar me 538 vota pro dhe 47 kundër.

Në raportin e zonjës Tanja Fajon në Parlamentin Evropian, krejt ndryshe nga sa ka manipuluar opozita në Shqipëri, theksohet se "Shqipëria dhe Bosnje-Hercegovina i kanë përmbushur tre kriteret kryesore për liberalizimin e vizave dhe se ato do të vazhdojnë të monitorohen për pjesën e mbetur të përpjekjeve që duhet të bëjnë."

Lajmi i mbërritur nga Parlamenti Evropian i përgënjeshtroi të gjitha spekulimet që kishin bërë sistematikisht televizionet në Tiranë pranë PS-së, të cilat kishin rreth një javë që propagandonin se Parlamenti Evropian sot do të votonte kundër liberalizimit të vizave.

Me kuisjet e tyre të zvargura, televizionet e Tiranës pranë PS-së, këtyre ditëve, iu kanë bërë jehonë atyre 47 parlamentarëve që votuan kundër, duke u rreshtuar edhe ata kundër ëndërrës së shqiptarëve, njërit prej kombeve më të lashtë në Evropë, për të lëvizur të lirë në Evropën e lirë e demokratike.

Liria e lëvizjes ose e drejta e lëvizjes është një e drejtë njerëzore, është një e drejtë universale e njeriut, që shqiptarëve u ishte ndaluar gjatë diktaturës për shkak të izolimit total që kish imponuar regjimi stalinist, dhe mjerisht iu ishte kufizuar edhe gjatë dy dekadave tranzicion.

Dhe ndërsa Parlamenti Evropian përgatitej për të votuar raportin e Tanja Fajonit, sllovakes më të bukur të Evropës, raport që u hapte rrugën shqiptarëve në Zonën Schengen,  lidershipi i PS me në krye Ed Ramën dhe Gramoz Ruçin përgatiteshin ta fusinin rishtaz elektoratin e tyre në demonstrata të reja për të përmbysur qeverisjen aktuale.

Parlamenti Evropian do të votonte liberalizimin e vizave për Shqipërinë e Bosnjen, ndërsa  PS e Shqipërisë nuk do të votonte Ligjin për Gjykatat Administrative, megjithë interesimin e drejtpërdrejtë nga SHBA, pasi ligji ishte në funksion të luftës kundër korrupsionit, për të përmirësuar transparencën në sistemin gjyqësor, për të përforcuar sundimin e ligjit, për të rritur besimin e qytetarëve ndaj institutioneve publike, si dhe përafrimin e mëtejshëm të sistemit gjyqësor të Shqipërisë me standardet e kërkuara për integrimin në Bashkimin Europian.

Mosvotimi i këtij Ligji do të thotë se lidërshipi i PS ishte kundër ligjit që luftonte korrupsionin; se lidërshipi i PS ishte kundër përmirësimit të transparencës në sistemin gjyqsor; se lidërshipi i PS ishte kundër forcimit të sundimit të ligjit; që do të thotë se lidërshipi i PS ishte kundër rritjes të besimit të qytetarëve ndaj institucioneve publike...

Ed Rama e Gramos Ruçi kanë lajmëruar se më 15 tetor do të rifillojnë demonstratat kundër qeverisë të Tiranës, reformat e së cilës ia ka njohur Parlamenti Evropian që votoi sot më 7 Tetor raportin për liberalizmin e vizave për Shqipërinë e Bosnjen.

Pas mosvotimi të Ligjit për Gjykatat Administrative nga ana e PS-së,  Ambasada e SHBA në Tiranë do të shprehte mirënjohjen për maxhorancën që ishte për kalimin e ligjit, dhe zhgënjimin për opozitën, të cilën dje Andi Bejta, gazetari që i mori intervistë Presidentit Geroge W.Bush në prag të vizitës së tij historike në Shqipëri, në qershorin e 2007, do ta krahasonte me Hamasin.

Një gjë është e qartë, se nëse BE nuk do ta votonte sot raportin, Ed Rama dhe Gramoz Ruçi do të organizonin në Shqipëri diçka të ngjashme me trazirat e 1997, por votimi me shumicë në Parlamentin Evropian për liberalizmin e vizave, duhet të shërbejë për një përmbysje të mentalitetit dhe paranojës së binomit të lidërshipit aktual të opozitës i cili synon t'i çojë në qorrsokak shqiptarët.

O sot o kurrë opozita në Shqipëri ka nevojë për një lidërship të reformuar e të moderuar, i cili si tek maxhoranca shqiptare, ashtu dhe tek SHBA e BE duhet të gjejnë aleatët e tyre, dhe jo t'i trajtojë ata si në kohën e diktaturës apo Luftës së Ftohtë. Shqipërisë i duhet një opozitë që me maxhorancën të jetë në një harmoni bipartizane, ndërsa me aleatët e shqiptarëve në rezonancë interesash të përbashkëta integruese.

(Ky opinion është botuar më 8 Tetor tek Bota Sot)

SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ"Ž


FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS
Nga  ELIDA BUÇPAPAJ


REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  Evropës
JO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJAMERIKA & BRUKSELI, JO BRUKSELI "SOLO"
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SA HERË AFROHEN ZGJEDHJET RAMUSH HARADINAJN E ÇOJNË NË HAGË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


14 Shtator 1998 - 14 Shtator 2010
E KUR AZEM HAJDARI DO TË KTHEHET NË NJË SIMBOL TË PËRBASHKËT TË PLURALIZMIT SHQIPTAR ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ALL TOGETHER NOW - TË GJITHË SË BASHKU TANI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


PROJEKT-REZOLUTA KAMALEON E 28-SHES ?!
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ESHTON NUK MUND T'I GJUNJËZOHET TADIÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KATEDRALJA E NËNË TEREZËS E BEKUAR NGA RUGOVA SHPREHJE E PASURISË KOMBËTARE DHE EVROPIANE
Nga ELIDA BUÇPAPAJVENDET E NATO-S E ÇLIRUAN KOSOVËN, NJOHËN PAVARËSINË E SOT E MBËSHTESIN FUQISHËM NË METROPOLET E DIPLOMACISË BOTËRORE
Nga ELIDA BUÇPAPAJDELIRI I VUK JEREMIÇIT FIKET PËRBALLË LIQENIT TË PERUÇACIT 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


UNIFIKIMI I FAKTORIT POLITIK NË SHQIPËRI NË SHËRBIM TË KOSOVËS DETYRIM EVROPIANO-KOMBËTAR 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SHQIPËRIA NDRYSHE NGA ÇEKIA
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BE NUK MUND TË EKZISTOJË NË VARESI TË GREQISË, SPANJËS, SLLOVAKISË, RUMANISË E QIPROS !

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KOSOVA DO TË VAZHDOJË TË SHOHË NGA WASHINGTONI, Z.GLENNY !
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


TRAIAN BASESKU AS NUK I DISKRIMINON DOT SHQIPTARËT, AS NUK E FUT DOT SERBINË NË BE

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

S'KA KOMUNIKIM TË PRISHTINËS ME BEOGRADIN PA NJOHJE TË PAVARËSISË DHE SOVRANITETIT TERRITORIAL TË KOSOVËS NGA SERBIA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVE

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON NGA ELIDA BUÇPAPAJ (10.09.2010)
EVROPË! EVROPË! EVROPË! Nga ROGER COHEN, New York Times (10.08.2010)
DITË KRENARIE DHE VOTËBESIMI EUROPIAN PËR REFORMATNga SALI  BERISHA (10.08.2010)
VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTARNga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.06.2010)
BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJENGA ELIDA BUÇPAPAJ (10.05.2010)
HAJDUTËT E KOHËVE MODERNENga MIMOZA DAJÇI (10.05.2010)
HAMENDJET PARAZGJEDHORENga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.04.2010)
NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVENga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.04.2010)
GJERMANIA FESTON 20-VJETORIN E RIBASHKIMITPrecedent për Shqiptarët?Nga FRANK SHKRELI (10.04.2010)
PARTIA E TRETË ËSHTË DUKE LINDURNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (10.03.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2024  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]