E Djelë, 06.23.2024, 04:11pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
"New York Times": BALLKANI, E KALUARA DHE E ARDHMJA (Editorial)
E Hënë, 10.11.2010, 09:16am (GMT+1)


Bosnja, Serbia dhe Kosova kanë ecur nëpër një rrugë të gjatë që nga vitet e 90-ta. Serbia nuk është më një agresore e rrezikshme, Bosnja nuk është më një fushë vrasjesh dhe Kosova, dikur e terrorizuar nga Serbia, është shtet i pavarur.

Uashingtoni dhe posaçërisht ish-presidenti Bill Clinton gëzojnë merita të mëdha për këtë gjë.

Gjatë vizitës së kësaj jave të sekretares amerikane e shtetit, Hillary Clinton, në të tria këto shtete, ajo duhet të kërkojë prej tyre vazhdimin e reformave dhe diplomacisë, që janë thelbësore për tranzicionin e tyre drejt një paqeje demokratike.

Ka ende shumë punë për të bërë. Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, është i etshëm t'i bashkohet Bashkimit Evropian dhe është angazhuar në zbutjen e tensioneve rajonale.

Por, Beogradi vazhdon ta refuzojë pavarësinë e Kosovës, ndonëse ka pranuar të jetë në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Zonja Clinton duhet t'u bëjë trysni të dyja palëve të angazhohen seriozisht.

Shumica shqiptare në Kosovë, të drejtat e së cilës Uashingtoni i ka mbrojtur duke shkuar në luftë, duhet të bëjë një punë më të mirë në mbrojtjen e pakicës serbe.

Institucionet komplekse politike të Bosnjës, të vijëzuara me Marrëveshjen e Dejtonit, janë duke çaluar drejt progresit. Pesëmbëdhjetë vjet më vonë, dy mini-shtetet rivale, njëri me shumicë serbe dhe tjetri me shumicë kroato-myslimane, me një presidencë trepalëshe, mezi arrijnë të marrin vendime mbi çështjet thelbësore.

Në zgjedhjet kombëtare të këtij muaji, myslimanët dhe kroatët zgjodhën përfaqësuesit me mendje më të hapur dhe më të moderuar. Serbët e Bosnjës zgjodhën udhëheqësit, të cilët angazhohen për shkëputje.

Zonja Clinton duhet t'ua bëjë të qartë serbëve të Bosnjës se ndarja nënkupton izolim, ndërkaq bashkëpunimi do të hapte mundësi për t'iu bashkuar ekonomisë evropiane.

Ajo gjithashtu do të duhej të nxisë rastin e reformimit të aranzhimeve nga Dejtoni, për të krijuar një shtet të unifikuar dhe funksional.

Mundësia për anëtarësim në Bashkimin Evropian shihet si stimulimi më i mirë për të tria këto shtete për të ecur përpara, por recesioni dhe nacionalizimi në rritje në Gjermani e kanë dobësuar autoritetin e institucioneve të bllokut evropian.

Shtetet e Bashkuara duhet të jenë të angazhuara vendosmërisht për t'i zgjidhur këto çështje. (a.v.)

(http://www.evropaelire.org)

--

October 10, 2010

Balkans, Past and Future

Bosnia, Serbia and Kosovo have come a long way since the 1990s. Serbia is no longer a rogue aggressor. Bosnia is no longer a killing field. And Kosovo, once a terrorized province of Serbia, is now an independent state. Washington and, in particular, former President Bill Clinton deserve a large share of the credit.

When Secretary of State Hillary Rodham Clinton visits all three states this week, she will need to press them to continue the reforms, and the diplomacy, that are essential to their transition to a democratic, prosperous peace.

There is still an extraordinary amount of old business to resolve. President Boris Tadic of Serbia is eager for his country to join the European Union and has worked to lower regional tensions. This spring Belgrade finally accepted responsibility and apologized for the wartime Srebrenica massacre. But the government has yet to locate and hand over the military leader directly responsible for that crime, Gen. Ratko Mladic, for trial in The Hague, as Europe insists.

Belgrade still refuses to recognize Kosovo's independence, but has agreed to European Union-mediated talks. Mrs. Clinton should press both sides to engage seriously. Kosovo's ethnic Albanian majority, whose rights Washington went to war to defend, must also do a better job of protecting its own ethnic Serb minority.

Bosnia's hugely complex political institutions, cobbled together at Dayton, are badly hobbling its progress. Fifteen years later, its two rival ministates (one predominantly Serb, the other mainly Muslim-Croat) with a three-person presidency can barely make decisions on essential issues. These include resettling refugees, resolving property disputes and deciding whether the national government or ministates should control former Yugoslav military buildings and equipment.

In national elections this month, Muslims and Croats chose moderate, more nationally minded representatives. The Bosnian Serbs elected leaders who are still calling for secession. Mrs. Clinton must make clear to the Bosnian Serbs that partition means isolation, while cooperation will open opportunities to join the wider European economy. She should also press the case for reforming the Dayton arrangements to create a unified, functioning state.

The chance for European Union membership is the best incentive for these three countries to move ahead. But recession and resurgent German nationalism have weakened the authority of E.U. institutions. The United States will have to stay strongly engaged to see things through.

(http://www.nytimes.com)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËTNga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.11.2010)
SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMITNga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.10.2010)
SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇINGA ELIDA BUÇPAPAJ (10.09.2010)
SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON NGA ELIDA BUÇPAPAJ (10.09.2010)
EVROPË! EVROPË! EVROPË! Nga ROGER COHEN, New York Times (10.08.2010)
DITË KRENARIE DHE VOTËBESIMI EUROPIAN PËR REFORMATNga SALI  BERISHA (10.08.2010)
VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTARNga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.06.2010)
BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJENGA ELIDA BUÇPAPAJ (10.05.2010)
HAJDUTËT E KOHËVE MODERNENga MIMOZA DAJÇI (10.05.2010)
HAMENDJET PARAZGJEDHORENga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.04.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]