E Martë, 07.23.2024, 01:25pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Deutsche Welle - RRITET TRYSNIA NDAJ ZVICRËS PËR ZBUTJEN E SEKRETIT BANKAR

E Mërkurë, 05.15.2013, 05:50pm (GMT+1)
Pasi Austria hoqi dorë nga rezistenca BE mund të negociojë tani me Zvicrën për një marrëveshje fiskale. Për këtë ranë dakord ministrat e financave të BE-së. Ajri po bëhet gjithnjë e më i rrallë për evazorët fiskalë.

Pas një konflikti disavjeçar ministrat e financave të BE-së ranë dakord të martën (14.5.) të nisin negociatat me Zvicrën dhe katër vende të tjera joevropiane, për një marrëveshje për tatimin e të ardhurave nga interesat. Deri para pak kohësh Austria kishte rezistuar, pasi donte të mbronte sekretin bankar në vend dhe nuk donte t'u përcillte shteteve të tjera të dhëna për klientët e bankave.

Ministrja austriake e Financave Maria Fekter, deklaroi para fillimit të takimit të ministrave të Financave në Bruksel, se tani ajo do të "zhbllokojë" dhe do të bashkohet me shumicën brenda BE-së, që synon masa më të forta kundër evazionit fiskal.

Më parë kishte lëshuar pe edhe Luksemburgu, i cili gjithashtu fillimisht refuzonte përcjelljen e të dhënave bankare. Mandati i negociimit që mori tani Komisioni i BE-së nga ministrat e financave, nuk është formuluar plotësisht. Duket se negociatat nuk duhet të rëndohen me kërkesa konkrete.
Maria Fekter, në takimin e ministrave të Financave në Bruksel

Objektivi është që Zvicra të pranojë të marrë pjesë në një këmbim automatik të të dhënave bankare. Atëherë të ardhurat nga kapitali e para së gjithash nga interesat, që merren nga një llogari në Zvicër apo një tjetër parajsë fiskale në Evropë, do t'i njoftoheshin autoriteteve fiskale në vendin e origjinës të titullarit të llogarisë, ku dhe do t'i nënshtrohen tatimit.

Brenda BE-së ekziston që prej vitit 2005 një këmbim automatik i të dhënave në 25 nga 27 vendet anëtare. Deri tani atë e kundërshtonin vetëm Luksemburgu dhe Austria. Objektivi i qartë i ministrave të financave të BE-së është ta ngrenë këtë lloj krahasimi të dhënash në nivelin e një standardi global.

Në këtë përpjekje ata morën së fundi mbështetje edhe nga Azia: Singapori njoftoi të martën (14.5.) në mënyrë të papritur se dëshiron të marrë pjesë në këmbimin e të dhënave fiskale. Me vendimet e Brukselit dhe Singaporit, shtohet trysnia ndaj Zvicrës për të zbutur sekretin e saj bankar.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
IKJE SPEKTAKOLARE NGA BRUGU ZVICERAN, NDËR TA DY SHQIPTARË, NJËRI NGA SHQIPËRIA, TJETRI NGA KOSOVA (05.15.2013)
FINANCAT - BRUKSELI DËSHIRON TË BISEDOJË ME BERNËNDritë jeshile Komisionit Evropian për bisedime të reja (05.14.2013)
ZVICËR - FILLOI PROCESI PËR DYSHIME PËR PASTRIM TË PARAVE NË ÇEKI (05.14.2013)
FRIBURG - VRASJE PËR HAKMARRJE?Kjo vrasje e cila ka tronditur qytetarët e këtij kantoni, për faktin se ekzekutimi ka ndodhur në prani të gruas dhe fëmijëve, duket se gjenezën e ka në Kosovë (05.13.2013)
WAWRINKA NË FINALE ME NADALINNë gjysmëfinale helvetiku mundi Berdychin (05.12.2013)
EVELINE WIDMER SCHLUMPF - MARRËVESHJA PËR SHMANGIEN E EVAZIONIT FISKAL NUK DO TË ARRIHET SË SHPEJTIMinistrja e Financave vë në dyshim thënien e një eksperti të OECD (05.11.2013)
NË ASAMBLENË E BASHKËSISË IZRAELITE ZVICERANE - UELI MAURER KËRKON FALJE PËR ATË QË NUK E THA (05.09.2013)
MYSLIMANËT JANË TË INGTEGRUAR MIRË NË ZVICËR (05.08.2013)
REPORTAZH NGA STRASBURGU NË 50 VJETORIN E ANËTARËSIMIT TË ZVICRËS NË KËSHILLIN E EVROPËS - Nga ELIDA BUÇPAPAJ dhe SKËNDER BUÇPAPAJ (05.06.2013)
VATIKAN - ROJAT ZVICERANË BËJNË BETIMINI pranishëm do të jetë edhe presidenti zviceran Ueli Maurer (05.06.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]