E Hënë, 04.22.2024, 04:55pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

A ËSHTË E PËRGATITUR LIDHJA DEMOKRATIKE PËR TA QEVERISUR KOSOVËN?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Shtunë, 03.05.2011, 09:08am (GMT+1)

Këtë temë jam i detyruar ta trajtoj në forma kushtore dhe hamendësuese, për shkak të veçanësive të ligjit kushtetues të Kosovës dhe të realiteteve aktuale të jetës dhe të politikës në këtë kontekst. E shtruar pak më prekshëm pyetja e titullit të shkrimit do të ishte: A është e përgatitur Lidhja Demokratike ta udhëheqë qeverisjen e re të Kosovës?

Lidhja Demokratike e Kosovës ishte njëra nga dy partitë pjesëmarrëse në garën zgjedhore të 12 dhjetorit 2010, krahas Partisë Demokratike të Kosovës, që iu paraqit elektoratit me mëtimin që të dalë partia e parë nga këto zgjedhje e, rrjedhimisht, të ketë ajo mandatorin e ri për ta krijuar koalicionin e re qeverisës, pra shumicën e re partiake qeverisëse të Kosovës. Ky fakt parakupton që Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) të ketë qenë e përgatitur se kë do të mandatojë për kryeministër, kë do të thërrasë në koalicion, si do t'i përpjesëtojë postet në gjithë vertikalen dhe horizontalen e ndarjes së tyre, si do të pajtohet për programin qeveisë dhe, më në fund, të jetë qenë e përgatitur që ta qeverisë Kosovën për periudhën e ardhshme të afërt sa e lejon Kushtetuta apo sa e lejon realiteti praktik i vendit.

Gjithnjë referuar Kushtetutës, nëse ajo e parashikonte që tash, kur Partia Demokratike e Kosovës (PDK) të kishte dështuar në krijimin e koalicionit, atëherë, siç ndodh në shumë vende demokratike, do t'i binte radha partisë së dytë të dalë nga zgjedhjet e 12 dhjetorit 2010 për ta krijuar koalicioni. Kuptohet, e përjashtuara e parë do të ishte vetë partia kryesore e dalë nga këto zgjedhje, e cila, duke mos marrë besimin e partnereve në Kuvendin e ri të Kosovës, do të jetë e detyruar të kalojë automatikisht në opozitë.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) e ka shprehur haptas dobësinë e saj për LDK-në dhe e ka kushtëzuar çdo pjesëmarrje në koalicionet e mundshme të reja qeverisëse të Kosovës, bashkëngjitjen e saj me LDK-në. AAK-ja ishte partnere e LDK-së në qeverisjen trevjeçare 2005-2007, ku dha tre kryeministra: Ramush Haradinajn, Bajram Kosumin dhe Agim Çekun. Ishte vetë LDK-ja ajo që e përjashtoi partneren e vet, ngaqë nuk pranoi të ishte në koalicion parazgjedhorme të në zgjedhjet e fundvitit 2007, natyrisht e xhelozuar ndaj partneres më të vogël pikërisht pse ajo i ka kryeministrat hazerxhevap.

Lidhja Demokratike e Kosovës do të ishte e detyruar të kishte një parti të vogël si partnere të saj, sepse as numerikisht, edhe sikur të gjitha partitë e pakicave t'i bashkëngjiteshin nuk e krijonte dot shumicën minimale për ta qeverisur vendin. Prandaj nuk do të kishte tjetër rrugdalje, veçse të ftonte në qeverisje Lëvizjen Vetëvendosje, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës ose Aleancën për Kosovën e Re. Po e bëj këtë renditje të tyre nisur nga rezultatet e fituara në zgjedhjet e 12 dhjetorit 2010.

E vetmja së cilës nuk i dihet se çfarë do të kërkonte në shkëmbim të pjesëmarrjes është Lëvizja Vetëvendosje. Por dihet thjesht se kjo Lëvizje e ka pëlqyer partneritetin me LDK-në në opozitë. Nuk do të dihej se a do të kishin këto dy parti të njëjtën kimi ndaj njëra tjetrës nëse do të ishin në koalicion, ku dihet se të tjera instinkte zgjohen dhe të tjera interesa vlojnë. Kështu që Lëvizja Vetëvendosje do të ishte më e mundshmja që të mos merrte fare ftesë nga partnerja e saj e hamendësuar opozitare.

AAK-ja dihet se nga LDK-ja nuk do të kërkonte as më pak dhe as më shumë se Kryeministrin. Kryeministri nga LDK-ja i pat sjellë aq mërzitje dhe aq tronditje LDK-së në ato tri vjet, mërzitje dhe tronditje të cilat i patën arritur atëherë sistematikisht ish Presidentit të Kosovës dhe ish kryetarit të LDK-së Ibrahim Rugova: Pse ai ia dha postin e Kryeministrit AAK-së dhe e uli aq fort pazarin e LDK-së. Ky fakt dhe kry rast nuk ishin të vetmit në mospajtimet dhe në mospërputhjet e shumta të kësaj partie me qeverisjet e saj. Me thënë të drejtën, kjo parti asnjëherë nuk ka gjetur rehat në raportet me qeverisjet e dala prej saj. Nuk gjeti, siç e pamë, as në qeverisjen e kryesuar nga PDK-ja. Kjo e fundit është aq e shfajësuar sa të pashfajësuara janë të parat.

A do të kishte forca të brendshme, pra, LDK-ja të shkëputej nga komplesket e saj të vjetra dhe të pranonte që AAK-ja ta ketë prapë Kryeministrin? Përgjigja ndaj kësaj pyetje do ta prodhontë ponë ose jonë sa është e përgatitur Lidhja Demokratike për ta qeverisur Kosovën, përkatësisht, sa është e përgatitur ajo ta udhëheqë koalicionin e ri qeverisjes, pra qeverisjen e re të vendit.

Kultura qeverisëse e një vendi dhe kultura demokratike e një shoqërie të qytetëruar e kërkon që të gjithë faktorët e tij, të mëdhenj apo të vegjël të jenë të përgatitur për qeverisje, e kërkon që çdo qytetar të jetë i përgatitur për të dalë në krye të qeverisjes së vendit. Kjo kërkesë do të ishte e tepër për Kosovën sot, por nuk do të jetë e tepërt në periudhat e afërta, ndaj të cilave Kosova do të ishte e udhës të ishte e përgatitur sa më shpejt. Kërkesat e tilla janë kërkesa të cilat sigurojnë që politika e një vendi, jeta e një vendi, qeverisja e një vendi të mos bien në krizë kurrë, përballë çfarëdo konkiunkturë sado negative, përballë çfarëdo sfide sado e mbrapshtë.

Si përkrahës historik i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të doja të kisha një përgjigje pozitive në pyetjet e mia, por para së gjithash një përgjigje bindëse, natyrisht jo retorike, por praktike në terrenin e realitetit të Kosovës.

(Botuar në Bota Sot më 12 shkurt 2011)

THAÇIZMI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

RADHA E RËNIES SË RAISËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KAAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
THAÇIZMINga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.05.2011)
RADHA E RËNIES SË RAISËVENga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.05.2011)
21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJNga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.05.2011)
KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KARAKTERIZIME, PROGNOZANga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.05.2011)
ANTIAMERIKANIZMI ÇAKALL NË EMËR TË "LIRISË SË SHPREHJES"Nga ELIDA BUÇPAPAJ (03.04.2011)
JA PSE AL KAJDA PO HUMB TERREN NË BOTËN ARABENga SCOTT SHANE, New York Times (03.04.2011)
PSE PO E SULMOJNË AMBASADORIN AMERIKAN NË KOSOVË DHE TIRANË?Nga BEQIR SINA, New York (03.01.2011)
MË NË FUND!Nga ELIDA BUÇPAPAJ (03.01.2011)
REVOLUCIONET QË PERËNDIMI NUK I KA KUPTUARNga KURT VOLKER (03.01.2011)
PROTESTAT NË LINDJEN E MESME, NJË NDRYSHIM SIZMIKNga FAREED ZAKARIA, Washington Post (02.28.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]