E Enjte, 07.18.2024, 02:22pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
KUSH PO E SHËMTON KOSOVËN DHE UÇK
Nga REXHEP SHAHU

E Enjte, 02.28.2013, 07:34am (GMT+1)

Lajmi se "Mbi 46 mijë kosovarë "ishin" në UÇK" është rivrasja e të vrarëve për Kosovën dhe lirinë e saj, është shëmtimi i kufomave të tyre, shëmtimi i sakrificës së tyre sublime. Është shëmtim i Kosovës. Kush ka interes të shëmtohet Kosova?
Ky është ndër lajmet më të rënda e të pista që dëgjohet. Kjo është tallja dhe fyerja më e madhe që u bëhet shqiptarëve. Kjo është rivrasja e të rënëve dhe të plagosurve të vërtetë të luftës për liri.

Ata që rendin dhe që paguajnë euro në dorë apo paguajnë në natyrë... ata nuk janë luftëtarë, ata mashtrojnë, ata kanë ndënjtë në dimiat e grave dhe sot duan të shkruhen luftëtarë.

Por lufta për Kosovën nuk ka ndodhë para 200 vjetesh dhe nuk ëshët bërë në fshehtësi. Të gjithë janë deshmitarë të gjallë. Ka filmime e fotografi pa fund. Kush hesht sot për këtë shëmti që po i bëhet Kosovës, kush është I përfshirë në këto interesa të flliqta, nuk e don Kosovën, nuk i don shqiptarët.

Të huajt, miqtë dhe armiqtë, që na kanë njohur e na njohin mire, që na kanë ndihmuar në luftë me pjesëmarrje e me shumëçka tjetër, do të tallen me të drejtë dhe do të na zhvlerësojnë pafund kur ta dëgjojnë këtë histori mashtrimi.

Po të ishte 46 mijë anëtarëshe UÇK nuk do të mundnin serbët të bënin ato që bënë në Kosovë se 46 mijë shqiptarë nuk janë 46 mijë zogj pulash kur luftojnë në tokën e tyre, mes njerëzve të tyre.

Po të ishin 46 mijë ushtarë në UÇK nuk kishte nevojë me ardhë askush me e çlirue Kosovën sepse 46 mijë djem edhe me gurë i kishin mundë 50 mijë serbë që kane luftuar në Kosovë, në tokë të huaj, në vend të panjohur.

Kush don me ia ba këtë shëmti Kosovës, kush don me u tallë me të? Këtu ka vetem biznes. Si nuk u ngopën të ligjtë duke i bë keq Kosovës.

Fill mbas luftës në 1999, shkoi në 16 mijë numri i të rrjeshtuarve në UÇK, duke shtuar edhe ata që paguanin deri në 50 mijë marka për ta shkruar emrin në UÇK pa qenë në luftë fare. Funksionoi në një farë mase ky biznes.

Unë që po shkruaj këto radhë, jam ai që kam bërë lojë publike e mediatike me shifrat e luftëtarëve të UÇK në kohën e luftës për gati dy vjet. Unë zmadhoja, nuk gënjeja por zbukuroja. Vrisja serbë kur doja në lajmet që trilloja dhe publikoja...

Unë jepja lajme "nga burime të sigurta që nuk pranojnë të identifikohen..." (burimi i vetëm isha vetë), se UÇK shkoi në 16 mijë luftëtarë. Kisha plotësisht dorë të lirë dhe isha plotësisht i bindur se po bëja mirë. Pas pak ditësh jepja lajm se nga perëndimi erdhën dhe u rrjeshtuan në UÇK edhe 9 mijë luftëtarë të tjerë... Pastaj e çova numrin e ushtarëve të UÇK në 38 mijë, pastaj në 54 mijë dhe një ditë tjetër thashë se numri i luftëtarëve të UÇK shkoi në 100 mijë. Thoja gjithashtu se janë gati për të hyrë në Kosovë edhe 30 mijë luftëtarë të tjerë vullnetarë të ardhur nga vendet e perendimit. Për tre muaj, dhashë lajm një ditë, UÇK do të bëhet 150 mijë luftëtarë. Këto lajme janë dhënë në disa media si Radio Kukësi, Radio Tirana, Radio Shkodra, Radio Dojçevele... etj. Në atë kohë nuk janë dhënë pa qëllim dhe nuk kanë bërë dëm lajme të tilla.

Por sot të bësh numrin e ushtarëve të UÇK 46 mijë është tallja dhe poshtrimi më i madh që i bëhet Kosovës dhe shqiptarëve.
Kjo shifër biznesi, bën që t'u vijë turp atyre që kanë dhënë jetën për Kosovën, tu vijë turp atyre që janë invalidë të vërtetë lufte sot, bën që t'u vijë turp ushtarëve të vërtetë që kanë qenë në luftë me të vërtetë në Kosove brenda e jo në luftë me mua kafe më kafë nëpër Kukës, Krumë, Tropojë, Tiranë e Durrës.

Zmadhimi i numrit të luftëtarëve zvogëlon përmasat e vërteta të luftës dhe qëndresës shqiptare, u shkon për shtat serbëve dhe me të drejtë ata do të thonë nesër se 46 mijë luftëtarë shqiptarë në UÇK, ishin e janë si me kanë, si mos me kanë.


REXHEP SHAHU


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MAFIA NUK BËN DOT ZGJEDHJE - OSE MEDITIM PËR 23 QERSHORINNga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.27.2013)
OKB-EJA DHE TË DREJTAT E NJERIUT -- VEPRA E JO FJALË!Nga FRANK SHKRELI (02.26.2013)
ZGJEDHJET NË ITALI DHE KRAHASIMI ME 23 QERSHORIN – NË SHQIPËRI MUNGON NJË GRILLONga ELIDA BUÇPAPAJ (02.26.2013)
A DUHET NDJEKUR SHEMBULLI I RUSISËNga SHABAN MURATI (02.25.2013)
PARAPOLITIKANËT MAQEDONAS NUK E MERITOJNË TIMONINNga SHKËLZEN LUSHAJ, Zv/kryeredaktor i gazettes “Zhurnal Plus”, SHKUP (02.24.2013)
HUMBËSIT E ZGJEDHJEVE NË ITALI TASHMË DIHENNga ANATOL KALETSKY, Reuters (02.23.2013)
JOHN KERRY: NDIHMAT AMERIKANE NUK JANË LËMOSHËNga FRANK SHKRELI (02.22.2013)
TË PËRNDJEKURIT POLITIKË DHE QËNDRIMI I TYRE NDAJ ZGJEDHJEVENga RESHAT KRIPA (02.20.2013)
VDEKJA E AMBASADORIT TË NDËRGJEGJES - MBËSHTETËS I FORTË I NDËRHYRJES SË NATO-S NË KOSOVËNga FRANK SHKRELI (02.20.2013)
NUK KA FESTË NË MINESOTA!...-Duke medituar në 5-vjetorin e Ditëpavarësisë së Kosovës-Nga SHEFQET MEKO (02.19.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]