E Premte, 03.01.2024, 02:20am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
REZOLUTA ÇAME U TRADHTUA PЁR TЁ DYTЁN HERЁ
Nga RASIM BEBO, Addison /Çikago

E Martë, 05.14.2013, 08:20am (GMT+1)Ndalni, zotёrinj deputetё tё PDIU-sё !...

Keni deklaruar, nÑ‘qoftÑ‘se nuk do tÑ‘ aprovohej Rezoluta Çame, ju do tÑ‘ largoheshit nga Parlamenti. Do tÑ‘ vinit kusht pÑ‘r RezolutÑ‘n Çame nÑ‘ shkÑ‘mbim tÑ‘ votave. Dhe nÑ‘se Qeveria dhe parlamenti do të hezitonte nga presioni i qeverisë dhe i Kishës greke, atëhere ju do braktisnit Parlamentin... Mbani premtimin nÑ‘se nuk doni tÑ‘ jeni tÑ‘ mallkuar pÑ‘r gjithÑ‘ jetÑ‘n si tradhtarë.

Prof. Repishti shkruan: "UnÑ‘ e shoh kÑ‘tÑ‘ akt (Rezoluta Çame shÑ‘n im) si njÑ‘ nevojÑ‘ ekzistenciale pÑ‘r dinjitetin e Kombit shqiptar, dhe e pÑ‘rkrah pa hezitim... Aty ku dÑ‘shton "shteti"shoqÑ‘ria civile e kulturueme ngren zanin dhe mbush zbrastinÑ‘ e pajustifikuar."1)

NdÑ‘rsa Pof. Dr. Eshref Ymeri shkruan: "PÑ‘r fatkeqÑ‘sinë tonÑ‘ kombÑ‘tare, kombi shqiptar nÑ‘ EuropÑ‘n JugÑ‘lindore Ñ‘shtÑ‘ komb pa zot. Turpi e mbuloftÑ‘ nÑ‘ jetÑ‘ tÑ‘ jetÑ‘ve klasÑ‘n politike shqiptare nÑ‘ tre-kÑ‘ndÑ‘shin TiranÑ‘- PrishtinÑ‘- Shkup, kÑ‘tÑ‘ klasÑ‘ mercenare tÑ‘ grekosllavÑ‘ve. Me kÑ‘tÑ‘ qÑ‘ndrim tÑ‘ turpshÑ‘m qÑ‘ mbajtÑ‘n ndaj vÑ‘llezÑ‘rve tanÑ‘ tÑ‘ LuginÑ‘s sÑ‘ PreshevÑ‘s, kjo klasë politike i vuri njÑ‘ njollÑ‘ tÑ‘ rÑ‘ndÑ‘ mbarÑ‘ kombit shqiptar dhe u bÑ‘ palÑ‘ me shovenizmin sÑ‘rbomadh, i cili, me shkuljen e lapidarit kushtuar dÑ‘shmorÑ‘ve tÑ‘ PreshÑ‘vÑ‘s, tregoi faqe botÑ‘s se Ñ‘shtÑ‘ vazhduese dhe mbrojtÑ‘s i veprÑ‘s gjakatare tÑ‘ Milosheviçit nÑ‘ raport me kombin shqiptar. (2). Kurse pÑ‘r ÇamÑ‘rinÑ‘, kanë shtatÑ‘ dekada qÑ‘ tallen. Parlamenti shqiptar e tradhÑ‘toi dy herÑ‘ rezolutÑ‘n çame, njollÑ‘ e rÑ‘ndÑ‘ kjo pÑ‘r kombin, aq sa brezat e ardhshÑ‘m zor ta besojnÑ‘, se Tirana Ñ‘shtÑ‘ Athina sot. Koço Danaj, kryetari i listÑ‘s pÑ‘r çÑ‘shtjen kombÑ‘tare, ka shprehur domosdoshmÑ‘rinÑ‘ e miratimit tÑ‘ RezolutÑ‘s pÑ‘r ÇamÑ‘rinÑ‘ nga Parlamenti i ShqipÑ‘risÑ‘. Duke i bÑ‘rÑ‘ thirrje PD dhe PS pÑ‘r tÑ‘ votuar kÑ‘tÑ‘ projekt tÑ‘ rendÑ‘sishÑ‘m, Danaj u shpreh se mos aprovimi i rezolutÑ‘s, do tÑ‘ thotÑ‘ tÑ‘ ringjallish Napolon ZervÑ‘n. ЁshtÑ‘ rezolutÑ‘ dhe thjeshtÑ‘ tregon dinjitet. NÑ‘ radhÑ‘ tÑ‘ parÑ‘, ÇamÑ‘ria Ñ‘shtÑ‘ çÑ‘shtje territori, nuk Ñ‘shtÑ‘ çÑ‘shtje pronash, pronat janÑ‘ tÑ‘ individÑ‘ve, territori Ñ‘shtÑ‘ i shqiptarÑ‘ve, Ñ‘shtÑ‘ pjesÑ‘ e kombit shqiptar. Ligji i LuftÑ‘s, ShqipÑ‘ri Greqi, do të thotë, jo kÑ‘to tÑ‘ dyja nÑ‘ NATO, pasi janÑ‘ nÑ‘ gjÑ‘ndje lufte ... Dy janÑ‘ mundÑ‘sitÑ‘, o ne nÑ‘ NATO, o Greqia nÑ‘ NATO, tÑ‘ dy nÑ‘ NATO nuk mund te jemi, se jemi nÑ‘ gjendje lufte! A e di shtabi i NATO-s nÑ‘ Bruksel njÑ‘ gjÑ‘ tÑ‘ tyllÑ‘? Sigurisht e di, por nuk bÑ‘n zÑ‘ sepse nuk e ngrenÑ‘ politikanÑ‘t shqiptarÑ‘. Si mund te jemi ne edhe nÑ‘ NATO edhe nÑ‘ gjÑ‘ndje lufte me Greqin?!... Sepse lidhet edhe me çÑ‘shtjen e territoreve shqiptare tÑ‘ ÇamÑ‘risÑ‘. (3).
E tradh
Ñ‘tuan ÇamÑ‘rinÑ‘ tÑ‘ parÑ‘t janÑ‘ drejtuesit e partive Çame, tÑ‘ ngritur edhe nÑ‘ pasuri nga agjentÑ‘t grekÑ‘ si Fatos Nano dhe Sali Berisha. Nuk e ka pÑ‘r turp Topalli qÑ‘ mashtron ÇamÑ‘t, nuk e boton rezolutÑ‘n e 2004 nÑ‘ Fletoren Zyrtare, pas presioneve tÑ‘ AthinÑ‘s. Mes presionit nÑ‘ rritje tÑ‘ AthinÑ‘s zyrtare dhe provÑ‘s sÑ‘ patriotizmit, kryeministri Sali Berisha pÑ‘r tÑ‘ mbajtur PDIU nÑ‘ koalicion rriktheu rezolutÑ‘n e vitit 2004, e cila asokohe u rrÑ‘zua, ndonëse Berisha e konsideron tÑ‘ miratuar. PDIU, partia e themeluar pÑ‘r çÑ‘shtjen çame, e mirÑ‘priti kÑ‘tÑ‘ zgjidhje, ndÑ‘rsa kÑ‘rkoi botimin e rezolutÑ‘s nÑ‘ Fletoren Zyrtare, meqÑ‘nÑ‘se qÑ‘nka miratuar. Por, kjo manovÑ‘r, e BerishÑ‘s po kthehet nÑ‘ bumerang. NdÑ‘rsa Jozefina Topalli, nuk guzon ta botojÑ‘ rezolutÑ‘n e pa miratuar nÑ‘ Fletoren Zyrtare, sikundÑ‘r edhe premtoi, pasi do tÑ‘ acaroheshin marÑ‘dhÑ‘niet me GreqinÑ‘. Berisha urdhÑ‘roi kryeparlamentaren Topalli qÑ‘ rezolutÑ‘n çame tÑ‘ 2004 ta shpalle si tÑ‘ miratuar dhe tÑ‘ bindte çamÑ‘t se do te botohet sÑ‘ shpejti nÑ‘ Fletoren Zyrtare. Por Topalli po mashtron çamÑ‘t, pasi ka kaluar afati "15 ditor" pÑ‘r ta hedhur nÑ‘ Fletoren Zyrtare, nga dita kur PDIU mori konfirmimin se rezoluta e 2004 Ñ‘shtÑ‘ miratuar. Pra, ështÑ‘ thjeshtÑ‘ njÑ‘ mashtrim i radhÑ‘s, tÑ‘ cilin edhe vete ShpÑ‘tim Idrizi e ka tÑ‘ qartÑ‘. Por interesat e pushtetit tÑ‘ lejojnÑ‘ tÑ‘ bÑ‘sh "njÑ‘ sy qorr dhe njÑ‘ vesh shurdh". Kryeministri i vendit do ta kishte tÑ‘ pa mundur tÑ‘ miratonte rezolutën, pasi interesat e ngushta me AthinÑ‘n zyrtare nuk do ta lejonin. Berisha pÑ‘r hir tÑ‘ interesave tÑ‘ tij me shtetin helen dhe pÑ‘r tÑ‘ siguruar njÑ‘ mandat tÑ‘ tretÑ‘, mashtroi sÑ‘rish çamÑ‘t. KÑ‘shtu rezoluta ka dÑ‘shtuar pÑ‘r herÑ‘ tÑ‘ dytÑ‘. Votimi nÑ‘ 2004.

Eneida Jaçaj shkruan: "Nga proçes verbali i votimit rezulton se Rezoluta Çame fatkeqÑ‘sisht Ñ‘shtÑ‘ rrÑ‘zuar nÑ‘ 2004, me kontributin e drejtÑ‘pÑ‘rdrejtÑ‘ tÑ‘ Sali BerishÑ‘s dhe Josepina Topallit, qÑ‘ braktisÑ‘n seancÑ‘n. Rezoluta ka marrÑ‘ 53 vota pro, 44 vota tÑ‘ deputetÑ‘ve PS tÑ‘ larguar me urdhÑ‘r telefonik nga nga zyra e partisÑ‘ sÑ‘ kryetarit tÑ‘ tyre Fatos Nano, 4 kundra dhe shtatÑ‘ deputetÑ‘ kanÑ‘ qÑ‘nÑ‘ tÑ‘ pranishÑ‘m nÑ‘ seance, por nuk kanÑ‘ marrÑ‘ pjesÑ‘ nÑ‘ votim. (Ne parlament ishin 108 deputetÑ‘, votuan pro RezolutÑ‘s Çame 53 dhe kundra 57 deputetÑ‘). KÑ‘shtu rezoluta nuk mori mÑ‘ shumÑ‘ se gjysma e deputetÑ‘ve qÑ‘ kanÑ‘ qÑ‘nÑ‘ tÑ‘ pranishÑ‘m nÑ‘ seance. KanÑ‘ votuar pro edhe deputetÑ‘t Dedja, Brokaj, Pepa dhe Prifti. KundÑ‘r kÑ‘saj rezolute kanÑ‘ votuar Dule, Goxhi, Karamelo Vangjel Tavo dhe socialistÑ‘t e larguar para votimit, atëherë Berisha me tÑ‘ vetÑ‘t kanë ikur. (4).

Kryetari i Komisionit tё Jashtёm, Fatos Beja, kishte nxjerrё nga arkivi i Kuvendit votimin e datёs 8 prill 2004, duke bёrё diversion para deputetёve tё kёtij komisioni se, kjo rezolutё ёshtё miratuar, por nuk ёshtё botuar nё Fletoren Zyrtare, pasi kreu i parlamentit nё atё kohё, Servet Pёllumbi kishte deklaruar se kjo rezolutё nuk ishte miratuar.

Rezoluta e 2004.

Rezoluta Çame e vitit 2004 parashikonte forcimin e marÑ‘dhÑ‘nieve me GreqinÑ‘ si dhe zgjidhjen nÑ‘ mÑ‘nyrÑ‘ pÑ‘rfundimtare tÑ‘ çÑ‘shtjes Çame, ngarkonte qeverinÑ‘ e RepeblikÑ‘s sÑ‘ ShipÑ‘risÑ‘ qÑ‘ kÑ‘tÑ‘ rezolutÑ‘ t'ua bÑ‘nte tÑ‘ njohur qeverive dhe istitucioneve ndÑ‘rkombÑ‘tare qÑ‘ mund tÑ‘ kontribuonin nÑ‘ zgjidhjen e problemit tÑ‘ ÇamÑ‘risÑ‘.

Kjo RezolutÑ‘, do tÑ‘ ishte kundÑ‘rshtarja e fortÑ‘ e rezolutÑ‘s greke dÑ‘rguar nÑ‘ atÑ‘ kohÑ‘ në O.K.B. dhe E.B. se ÇamÑ‘ria nuk ekziston. Ne do tÑ‘ kishim portat tÑ‘ hapura nÑ‘ arenÑ‘n ndÑ‘rkombÑ‘tare dhe çamet do tÑ‘ ishin nÑ‘ trojet e tyre. Kjo Ñ‘shtÑ‘ fatkeqÑ‘sia e jonÑ‘ e madhe, kur kemi njÑ‘ qeveri armike tÑ‘ kombit shqiptar.

Prof. Dr. Ymeri thotё: "Ky fakt dёshmon pёrsёri e pёrsёri se ngjarjet e vitit 1999, me sa duket, janё prapa derёs.

PAK HISTORI.


Prej kohÑ‘sh Ñ‘shtÑ‘ ndjerÑ‘ nevoja, qÑ‘ opinioni botÑ‘ror tÑ‘ njohÑ‘ tÑ‘ vÑ‘rtetÑ‘n e dekomentuar mbi çÑ‘shtjen e ÇamÑ‘risÑ‘ dhe banorÑ‘ve tÑ‘ saj. Libri "The Çam Albanians of greece A Documentary Story" (ShqiptarÑ‘t ÇamÑ‘ tÑ‘ greqisÑ‘ tregim i dokumentuar ), i cili edhe nga titulli shihet qartazi, se shpalos tÑ‘ dokumentuar tragjedinÑ‘ çame, Ñ‘shtÑ‘ pÑ‘rgjigje adekuate. PÑ‘rmbajtja e librit e informon opinionin ndÑ‘rkombÑ‘tar mbi krimet qÑ‘ ushtroi Greqia ndaj shqiptarÑ‘ve tÑ‘ ÇamÑ‘risÑ‘, rreth një shekull mÑ‘ parÑ‘ dhe nÑ‘ vazhdim. Libri mbart njÑ‘ vlerÑ‘ tÑ‘ madhe edhe pÑ‘r vetÑ‘ opinionin shqiptar, pasi shÑ‘rben pÑ‘r t'u kujtuar tÑ‘ shkuarÑ‘n e hidhur tÑ‘ kombit shqiptar dhe pÑ‘rcjell porosinÑ‘ pÑ‘r tÑ‘ mos e harruar kÑ‘tÑ‘ tragjedi e cila nuk Ñ‘shtÑ‘ mbyllur akoma, paçka asaj qÑ‘ pretendon Greqia. Duke folur mbi tematikÑ‘n e librit, historiani i njohur dhe antari i Akademis MbretÑ‘rore Britanike, Dr. Noel Malcolm thekson se: "fati i shqiptarÑ‘ve çamÑ‘, Ñ‘shtÑ‘ njÑ‘ nga sekretet mÑ‘ tÑ‘ errÑ‘ta tÑ‘ historisÑ‘ bshkÑ‘kohore europiane". Malcolm bÑ‘n me dije se libri Ñ‘shtÑ‘ njÑ‘ koleksion i dokumentave tÑ‘ rÑ‘ndÑ‘sishme, qÑ‘ hedhin dritÑ‘n e nevojshme mbi temÑ‘n e trajtuar.

Libri ndahet nÑ‘ tre kapituj kryesorÑ‘, qÑ‘ pÑ‘rfshijnÑ‘ periudhÑ‘n e kohÑ‘s sÑ‘ sundimit otoman, periudhÑ‘n e marÑ‘veshjes sÑ‘ LozanÑ‘s dhe periudhÑ‘n pas LuftÑ‘s sÑ‘ DytÑ‘ BotÑ‘rore. Libri ilustrohet me harta tÑ‘ ndryshme dhe me fotografi tÑ‘ tragjedisÑ‘ çame, tÑ‘ nxjerra nga arkivi i UNRRA-s. RrÑ‘fimi i tragjedisÑ‘ fillon me kalimin e ÇamÑ‘risÑ‘ nÑ‘ anÑ‘n greke tÑ‘ kufirit, veprim ky qÑ‘ u realizua sipas vendimit tÑ‘ Komisionit tÑ‘ Kufijve dhe protokollit tÑ‘ Firences nÑ‘ vitin 1913. Territori i ÇamÑ‘risÑ‘, me madhÑ‘si pÑ‘rafÑ‘rsisht tÑ‘ ngjajshme me territorin qÑ‘ ka sot Kosova, u bÑ‘ poligon i ushtrimit tÑ‘ dhunÑ‘s sÑ‘ egÑ‘r greke kundÑ‘r shqiptarÑ‘ve tÑ‘ ÇamÑ‘risÑ‘... Plani grek ishte qÑ‘ shqiptarÑ‘t ortodoksÑ‘ tÑ‘ asimiloheshin ndÑ‘rsa ata myslimanÑ‘ tÑ‘ dÑ‘boheshin jashtÑ‘ GreqisÑ‘ ose tÑ‘ shfaroseshin nÑ‘ çfarÑ‘do forme. (5).

Ku jemi sot?... TÑ‘ dy partitÑ‘ Çame tÑ‘ udhÑ‘hequra nga ShpÑ‘tim Idrizi PDIU dhe nga Artur Dojaka "Aleanca Popullore", janÑ‘ bÑ‘rÑ‘ palÑ‘ me dy partitÑ‘ kryesore PD dhe PS, qÑ‘ vazhdojnÑ‘ srategjinë e tradhÑ‘tarit Ramis Alia. TÑ‘ transformuara nÑ‘ njÑ‘ AthinÑ‘ tÑ‘ dytÑ‘ nÑ‘ TiranÑ‘, u lidhÑ‘n nÑ‘ kualicion votash, pa vendosur kusht pÑ‘r RezolutÑ‘n Çame. Fjala ÇamÑ‘ri, Ñ‘shtÑ‘ dhimbje koke pÑ‘r grekun, prandaj duhet fshirÑ‘ edhe nÑ‘ ShqipÑ‘ri. A Ñ‘shtÑ‘ kjo thikÑ‘ pÑ‘r ÇamÑ‘rinÑ‘?

Në kÑ‘tÑ‘ artikull, dua tÑ‘ dal para lezuesit, me figurÑ‘n e ndritur tÑ‘ Dr. Noel Malcolm, antari i AkademisÑ‘ MbretÑ‘rore Britanike, qÑ‘ shkruan me respekt pÑ‘r ÇamÑ‘rinÑ‘ dhe per qeverin shqiptare qÑ‘ po pÑ‘rpiqet ta varrosÑ‘ ÇamÑ‘rinÑ‘. Ta dine kÑ‘ta mohues tÑ‘ kombit shqiptar, se "Zgalemi" po lajmÑ‘ron afrimin e fortunës.

Referencat:
1. Sami Repishti, "Pёrse e pёrkrah...". "Illyria", 24-12-2012, f. 28.
2. Eshref Ymeri, "Pёrfaqesin kombёtare, ...", intenet 20- 1- 2013.
3. Koço Dano, "TÑ‘ mos votosh rezolutÑ‘n...", intern. 30-3-2013.
4. Eneida Jaçaj, "Topalli mashtron çamÑ‘t...", internet,
5. Daut Dauti, "Noel Malcolm , ÇamÑ‘...", Illyria, 22-4-2013, f. 26


Rasim Bebo Addison Çikago, 13 maj 2013. (Dielli)


RASIM BEBO


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ERNEST KOLIQI –110 VJETORI I LINDJESNga FRANK SHKRELI (05.14.2013)
MALI I ZI E DON PLAVË-GUCINË PA SHQIPTARËNga RAMIZ LUSHAJ (05.13.2013)
RRUGA E ARBRIT DUHET TË PËRFUNDOHETLetër e hapur z Bujar Nishanit, President i Republikës së ShqipërisëNga Dr. GËZIM ALPION (05.13.2013)
AMERIKA PËR ZGJEDHJET E 23 QERSHORIT NË SHQIPËRINga FRANK SHKRELI (05.11.2013)
MONOLOG PAS ZYRTARIZIMIT TË LISTAVE - QAJ FACEBOOK ME LOTË PËRPJETËNga SKËNDER BUÇPAPAJ (05.10.2013)
''JU FLET ZËRI I AMERIKËS''Me rastin e 70-vjetorit të Shërbimit Shqip të VOA-sNga FRANK SHKRELI* (05.09.2013)
DRITËHIJET E LISTAVENga AFRIM KRASNIQI (05.08.2013)
PS 'MEA CULPA' I OFRON SHKODRËS DY INTELEKTUALËAnalizë nga REDAN BUSHATI (05.06.2013)
ËSHTË NJË ITALI QË DËSHIRON TË ËNDËRROJËNga ROBERTO SAVIANO, La Repubblica (05.05.2013)
AMBASADA E KOSOVËS NË ZVICËR, AMBASADË E LPK-PDKsë, AMBASADË ANTI LDKNga XHEVAT REXHAJ (05.04.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2024  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]