E Enjte, 04.25.2024, 03:23am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
101... E TUTJE
Nga ALBINOT MALOKU

E Martë, 07.02.2013, 01:46pm (GMT+1)Në një intervistë ish-ministri i punëve të jashtme i Serbisë dhe kryesuesi aktual i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Vuk Jeremiq pat thënë se kishte vizituar më shumë se njëqind e dyzet vende të botës, për të lobuar kundër pranimit të Republikës së Kosovës, si shtet i pavarur e sovran. Duket që, të gjitha ato para të buxhetit të Republikës së Serbisë të cilat janë shpenzuar nga ana e ish-ministrit të punëve të jashtme Vuk Jeremiq, në ato udhëtime kanë shkuar huq, kur është në pyetje lobimi kundër pranimit të pavarësisë së Kosovës. I vetmi fitim nga ato udhëtime ishte lobimi për ta votuar Jeremiqin në zgjedhjen e tij si kryetar i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Njohjet në adresë të Republikës së Kosovës kurrë nuk u ndaluan, ato po vazhdojnë edhe sot.

Pas shpalljes së pavarësisë, Kosovën menjëherë e pranuan SHBA, Britania e Madhe, Franca, Turqia, Kosta Rika, Afganistani, Shqipëria dhe në afat kohor prej 10 ditësh asaj i erdhën edhe 13 njohje. Nga vendet e rajonit vetëm Bosnja dhe Hercegovina e Serbia formalo-juridikisht ende nuk e njohën Republikën e Kosovës. Mirëpo, pas marrëveshjes së Brukselit, në mes të Serbisë dhe Kosovës, këto dy shtete të cilat dolën nga shkatërrimi jo-konsensual i ish-Jugosllavisë, i ndërruan përfaqësuesit e tyre mes vete. Prishtina zyrtare dërgojë shefin e misionit të Kosovës në Beograd, po ashtu edhe Beogradi zyrtar shefin e misionit të Serbisë në Prishtinë. E vetmja është shteti i Bosnje dhe Hercegovinës e cila nuk ka ndërmarrë asnjë hap drejtë përmirësimit të raporteve në mesë të Sarajevës zyrtare dhe Prishtinës zyrtare. Për dallim nga, për shembull, Greqia e cila ende nuk e ka njohur pavarësinë, por që komunikon në baza zyrtare me Kosovën. Fakt i kësaj, është vizita e ministrit të punëve të jashtme të Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, si i ftuar nga ana e homologut të tij Grek.

Para 17 Shkurtit 2008, kur Kosova shpalli pavarësinë e saj në koordinim me Brukselin dhe Uashingtonin, ishin shumë zëra që thonin se në momentin kur Kosova shpallë pavarësinë, do të bëhet shumë keq, e ndoshta do të destabilizohet edhe rajoni, e edhe Evropa, kurse për serbët e Kosovës, mos e dhëntë Zoti, ferr. Gjatë gjithë kësaj kohe, rrugë e vështirë e përcolli, jo vetëm Kosovën, por edhe ato vende të cilat argumentonin që pavarësia është zgjidhja e vetme e cila do të sjellë paqe e stabilitet në këtë pjesë të Ballkanit Perëndimor. Asgjë nga të thënat e këtyre zërave nuk u bë! Sfidat për shtetin e Kosovës dhe të qytetarëve të saj ende janë të mëdha, nga të gjitha aspektet, por çdo ditë Prishtina zyrtare, dhe çdo garniturë politike e cila ka ardhë në Qeveri, edhe ato të cilat pretendojnë Qeverinë, janë treguar të interesuara për perspektiven Evropiane për Kosovën dhe tërë rajonin.

Deri më sot, Republika e Kosovës është njohur nga më shumë se njëqind vende, anëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, dhe ky numër po vazhdon tutje të rritet, pavarësisht të gjitha pengesave që po i provon Beogradi. Angazhimi parësor i Prishtinës duhet të jetë ngritja ekonomike, lufta kundër korrupsionit, nepotizmit dhe të gjithë virusëve që e dëmtojnë shtetin e Kosovës.


ALBINOT MALOKU


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PËRVJETORI I MASAKRËS SË ÇAMËVENga FRANK SHKRELI (07.02.2013)
GENTJAN, ENDRIT, JU LUTEM MOS E LEXONI LETRËN E SALI BERISHËS (UPDATED) Nga ELIDA BUÇPAPAJ (07.01.2013)
MANDELA DHE OBAMANga BILL KELLER, New York Times (06.30.2013)
E DJATHTA DHE E MAJTANga RESHAT KRIPA (06.29.2013)
VOTA PARANDALUESENga SKËNDER BUÇPAPAJ (06.28.2013)
LUFTA E FTOHTË KTHEHETEdward Snowden shton ftohjen në raportet SHBA, RusiNga ANNE APPLEBAUM, Washington Post (06.28.2013)
A MUND TË KETË NDRYSHUAR DIÇKA NË SHQIPËRI?Nga FRANK SHKRELI (06.27.2013)
RTCG DISKRIMINON SHQIPTARËTNga ALBINOT MALOKU (06.27.2013)
DEMOKRACIA SHQIPTARE DHE NDËRGJEGJËSIMI I ELEKTORATITNga GËZIM ALPION (06.27.2013)
DHUNA KUNDËR FEMRAVE NJË EPIDEMI BOTËRORENga FRANK SHKRELI (06.26.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]