E Enjte, 04.25.2024, 03:14am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SPORT
 
LOTËT E BRAZILIT - BLOG NGA ELIDA BUÇPAPAJ

E Mërkurë, 07.09.2014, 01:25pm (GMT+1)


Brazili e ka qarë me lot këtë Botëror.

Si shihet edhe nga fotoja që po i sjellim lexuesit.

Dhe si i kemi parë edhe ne vetë nga ekranet gjigandë të stadiumeve.

Ka qarë për fitoret në fije të perit.

Që kanë qenë gati si humbje në fije të perit.

Për fitoret e diskutuara. Aspak të bukura si të kohës të futbollit brazilian.

Me emra të famshëm si

Pele, Ronaldo, Ronaldinho, Kaka, Zico...

I cili duket sikur nuk ekziston më.

Por që sigurisht do të ringjallet

pasi ekziston një popull

që jeton gjithë kohën me ekstazën e fitoreve të futbollit

brazilian që ka bërë histori dhe ka hyrë në legjendë.

Prandaj nuk i ka rreshtur lotët Brazili.

Ka qarë për Neymarin e dëmtuar dhe larguar nga Botërori.

Ka qarë i madh dhe i vogël.

Si ajo vogëlushja që bëri xhiron e botës

dule lotuar.

Ka qarë në fund edhe për humbjen me Gjermaninë,

e cila për nga rezultati ka hyrë në Guiness,

një humbje që brazilianët nuk do t'ja falin

kurrë vetes së tyre,

prandaj e qajnë me lot...

ne nuk po i sjellim lotët e Brazilit këtu

në mënyrë cinike - por si diçka që u ndodh

edhe skuadrave të mëdha

është njerëzore të qash

të qash dhe të mos të bëhesh i paharruar

për botën

dhe për Brazilin - brez pas brezash

lotë që nuk do të harrohen kurrë ndonjëherë

............

Në botërorin e ardhshëm

urojmë që Brazili të qajë prapë

popull i ndjeshëm që qan lehtë

është bukur të qash -

por kësaj here me lot gëzimi

dhe në tingujt e sambave dhe balalaikave/EB

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BRAZILIANËT KËRKESË ZYRTARE PAPËS - MOS E BEKO ARGJENTINËN! (07.08.2014)
GJYSMËFINALJA E BOTËRORIT - BRAZILIT TANI I LEJOHET TË HUMBASË (07.08.2014)
FUTBOLL - GJYSMËFINALJA E PARË, BRAZIL-GJERMANI (07.08.2014)
VETËM KRUL E DINTE PËR ZEVENDËSIMIN (07.06.2014)
PELE - DO TË FITOJMË EDHE PA NEYMAR, MOS HARRONI SE BRAZILI FITOI KUPËN E BOTËS PA MUA MË 1962 (07.06.2014)
ARGJENTINA DHE HOLLANDA NË GJYSËMFINALE (07.06.2014)
BRAZIL 2014 - PËR NEYMAR BOTËRORI KA PËRFUNDUAR (07.05.2014)
GJERMANIA MUND FRANCËN 1-0 NË ÇEREKFINALE (07.04.2014)
BRAZILI - PLOT 39 VJET PA HUMBUR NË SHTËPINË E VET (07.04.2014)
NDESHJET E BOTËRORIT 2014 FILLOJNË SOT (07.04.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]