E Hënë, 07.15.2024, 06:09am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
PËR TË DREJTAT E NJERIUT BERNA ËSHTË ME STRASBURGUN - NUK DO TA DENONCOJË KONVENTËN EVROPIANE

E Premte, 05.17.2013, 03:21pm (GMT+1)
Voal-online - Zvicra nuk ka ndërmend ta denoncojë Konventën Evropiane të të Drejtave të Njeriut, siç kërkonte një akt parlamentar i Toni Brunnerit, pas dy vendimeve të Gjykatës së Strasburgut negative për Konfederatën, lidhur me përzënien e një shpërndarësi nigerian droge dhe normave për vetëvrasjen e ndihmuar.

Nëse do të hiqte dorë nga Konventa, Berna do të humbte besimin dhe do të përjashtohej nga Këshilli i Evropës. Katalogi i të drejtave themelore do të mbetetj gjithsesi në fuqi, shpjegon Qeveria në përgjigjen e saj dhënë kryetarit të SVP. Kjo e fundit, për t'ia arritur qëllimit, mundet të ndërmarrë një iniciativë popullore. Të vjen keq për faktin se gjykatësit ia diktojnë gjithnjë e më shumë legjislacionin Parlamentit dhe popullit helvet.

Shifrat në duart e Këshillit Federal megjithatë japin një përshtypje tjetër: Strasburgu nga viti 1974 në vitin 2012 është ftuar të japë gjykimin në 5'502 raste që i përkasin Zvicrës, nga të cilat iu është dhënë e drejtë vetëm 87 rasteve, pra 1,6% të tërësisë.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SAIMIR PIRGU, I FTUAR NË TELEVIZIONIN E ZVICRËS SRF1, KËNDON 'DUA MË SHUMË SHQIPËRINË' (05.17.2013)
JANË KAPUR NË LOZANË DY SHQIPTARËT E ARRATISUR NGA BURGU (05.16.2013)
ËSHTË LIRUAR ZVICERANI I RRËMBYER NË JEMENJanë lënë të lirë edhe dy kolegët e tij të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (05.16.2013)
Deutsche Welle - RRITET TRYSNIA NDAJ ZVICRËS PËR ZBUTJEN E SEKRETIT BANKAR (05.15.2013)
IKJE SPEKTAKOLARE NGA BRUGU ZVICERAN, NDËR TA DY SHQIPTARË, NJËRI NGA SHQIPËRIA, TJETRI NGA KOSOVA (05.15.2013)
FINANCAT - BRUKSELI DËSHIRON TË BISEDOJË ME BERNËNDritë jeshile Komisionit Evropian për bisedime të reja (05.14.2013)
ZVICËR - FILLOI PROCESI PËR DYSHIME PËR PASTRIM TË PARAVE NË ÇEKI (05.14.2013)
FRIBURG - VRASJE PËR HAKMARRJE?Kjo vrasje e cila ka tronditur qytetarët e këtij kantoni, për faktin se ekzekutimi ka ndodhur në prani të gruas dhe fëmijëve, duket se gjenezën e ka në Kosovë (05.13.2013)
WAWRINKA NË FINALE ME NADALINNë gjysmëfinale helvetiku mundi Berdychin (05.12.2013)
EVELINE WIDMER SCHLUMPF - MARRËVESHJA PËR SHMANGIEN E EVAZIONIT FISKAL NUK DO TË ARRIHET SË SHPEJTIMinistrja e Financave vë në dyshim thënien e një eksperti të OECD (05.11.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]