E Hënë, 05.27.2024, 08:05pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ANDREAS WORMSER - ZVICERANI QË INVESTON NË KOSOVË

E Shtunë, 05.18.2013, 06:13am (GMT+1)
Kur një zviceran merr forcë për të investuar një milion e gjysmë euro në Kosovë, pse duhet të ngurrojnë kosovarët me investime në shtetin e vet. Nëse ngurrohet me investime për shkak të frikës nga mossuksesi, atëherë "ofroni një produkt të mirë dhe do të keni sukses", porosit Andreas Wormser investitorët kosovarë.

Në një intervistë për portalin Albinfo, Wormser tregoi se ka jetuar 5 vjet në Kosovë, derisa ka punuar në Zyrën e Zvicrës si atashe i migrimit. "Natyrisht, gjatë asaj periudhe jam njohur me vendin dhe kam njohur shumë miq të mirë. Në vitin 2008 sërish kam ardhur në Kosovë dhe, duke parë hapësirë të madhe për investim, vendosa të hulumtoj vendin dhe llojin e investimit. Meqë gjatë qëndrimit nëpër hotele nuk isha mjaftueshëm i kënaqur, mendova se është mirë të përpiqem të investoj në fushën e gastronomisë, diçka më ndryshe se rëndom, me çka dhe mund të tërheq turistë nga Evropa Perëndimore", tha Ai.

Ai zbulon se ky investim i tij bëhet në Graçanicë. "Graçanicën e kam përzgjedhur për dy arsye. E para, sepse projektin nuk e kam bërë vetë, por bashkë me dy miq që jetojnë këtu në enklavë. Dhe unë kërkoja të gjej një vend për hotelin ku edhe ata do të kenë më lehtë qasje. Pastaj kërkoja që ky vend të jetë gjithsesi afër Prishtinës, sepse mendoja se është një boshllëk për një hotel në tregun hotelier të Prishtinës. Pra, jo në qytet por gjithsesi në periferi të Prishtinës. Kam hulumtuar edhe nëpër disa fshatra shqiptare, por jam përcaktuar për Graçanicën, sepse pozita këtu është fenomenale, pra është Ulpiana. Shikuar nga aspekti politik mendoj se Graçanica nuk është vend i keq, sepse pas pjesëmarrjes së serbëve në zgjedhjet e fundit këtu ka ndryshuar shumëçka, pozitivisht. Këtu ndjehem shumë i sigurt; ka investime në infrastrukturë".

Ndërkaq, në pyetjen se çfarë ju rekomandon investitorëve kosovarë nga diaspora, zvicerani u përgjigj: "Duhet pasur kujdes, kjo është e qartë, por në parim Kosova është një vend i jashtëzakonshëm për të investuar. Këtu mungon shumëçka. Ofroni një produkt të mirë dhe do të keni sukses".


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PËR TË DREJTAT E NJERIUT BERNA ËSHTË ME STRASBURGUN - NUK DO TA DENONCOJË KONVENTËN EVROPIANE (05.17.2013)
SAIMIR PIRGU, I FTUAR NË TELEVIZIONIN E ZVICRËS SRF1, KËNDON 'DUA MË SHUMË SHQIPËRINË' (05.17.2013)
JANË KAPUR NË LOZANË DY SHQIPTARËT E ARRATISUR NGA BURGU (05.16.2013)
ËSHTË LIRUAR ZVICERANI I RRËMBYER NË JEMENJanë lënë të lirë edhe dy kolegët e tij të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (05.16.2013)
Deutsche Welle - RRITET TRYSNIA NDAJ ZVICRËS PËR ZBUTJEN E SEKRETIT BANKAR (05.15.2013)
IKJE SPEKTAKOLARE NGA BRUGU ZVICERAN, NDËR TA DY SHQIPTARË, NJËRI NGA SHQIPËRIA, TJETRI NGA KOSOVA (05.15.2013)
FINANCAT - BRUKSELI DËSHIRON TË BISEDOJË ME BERNËNDritë jeshile Komisionit Evropian për bisedime të reja (05.14.2013)
ZVICËR - FILLOI PROCESI PËR DYSHIME PËR PASTRIM TË PARAVE NË ÇEKI (05.14.2013)
FRIBURG - VRASJE PËR HAKMARRJE?Kjo vrasje e cila ka tronditur qytetarët e këtij kantoni, për faktin se ekzekutimi ka ndodhur në prani të gruas dhe fëmijëve, duket se gjenezën e ka në Kosovë (05.13.2013)
WAWRINKA NË FINALE ME NADALINNë gjysmëfinale helvetiku mundi Berdychin (05.12.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]