E Martë, 04.23.2024, 01:50am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
LËVIZJA E ARDHSHME E CAR PUTINIT
Nga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times

E Premte, 01.30.2015, 09:07am
Në marsin e kaluar, ish-Sekretarja e Shtetit, Hilari Klinton u citua të kish thënë se sulmi i Presidentit rus,


KOSOVA NJË GETO NË ZEMËR TË EUROPËS
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

E Enjte, 01.29.2015, 01:01pm
Kosova një Geto në zemër të Europës. Titulli i këtij shkrimi është tmerrues, por ky është realiteti në Kosovë

EUROPA E TËRË, E LIRË DHE NË PAQË, BIE OSE NGRIHET ME UKRAINËN
Nga FRANK SHKRELI

E Mërkurë, 01.28.2015, 09:31pm
 Të martën me 27 Janar,  Ndihmës Sekretarja Amerikane e Shtetit, Vctoria Nuland mbajti një fjalim në


MËSIME TË GABUARA NGA PARISI
Nga MICHAEL MÃœNZ, Deutsche Welle

E Martë, 01.27.2015, 09:49am
Kush kërkon tani kontrollin e komunikimit të deshifruar në internet, nuk ka mësuar asgjë nga sulmet e Parisit

ME SHKAS NGA POEZIA E FARUK TASHOLLIT – PSEUDORUGOVISTËVE - KËTYRE KAMALEONËVE INJORANTË E KOKËBOSH
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

E Hënë, 01.26.2015, 02:36pm
Është kategori të gjorësh në diasporën tonë këtu në Europë, kinse rugovistët, ata që s’kanë fare lidhje fare as

NUK KA NEVOJË PËR PANIK - EVROPIA IU KA MBIJETUAR SULMEVE TERRORISTE EDHE MË PARË
Nga ANNE APPLEBAUM, Washington Post

E Djelë, 01.25.2015, 03:56pm
LONDËR - Në më shumë se dy javë që kanë kaluar që nga vrasja e më shumë se një dyzinë njerëz në Paris -


Ribotim
PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Shtunë, 01.24.2015, 06:55pm
Lajmin për vdekjen e Nazmi Lukajt e mora në Strasburg atë natë midis së hënës dhe së martës. Ishte një nga


99 VJET MË PARË U VRA ISA BOLETINI - ASHTU QË SHQIPËRIA DHE SHQIPTARËT TË JENË MIRË
Nga FRANK SHKRELI

E Premte, 01.23.2015, 09:39pm
99 vjet më parë u vra nga xhandarët serbo-malazezë Isa Boletini, njëri prej figurave më të ndritura të kombit


PYETJET MË TË VËSHTIRA QË I BËHEN ZOTIT, JANË ATO QË IA BËJMË NE SHQIPTARËT
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Enjte, 01.22.2015, 11:34am
Pyetjet më të vështira që i janë bërë Zotit në gati njëqind vitet e fundit, janë absolutisht pyetjet që ia bëjmë

ISLAMIZIM PREJ KATOLIKËVE?
Në Gjermani numri më i madh i emigrantëve vjen nga Polonia
Nga FELIX STEINER, Deutshce Welle

E Enjte, 01.22.2015, 11:01am
Qeveria gjermane ka paraqitur raportin e emigracionit për vitin 2013. Ai tregon se kush ka ardhur nga ku në  » Shkruar më 21 janar 2006 (Ribotim)IBRAHIM RUGOVA - EMRI I SHTETIT TË PAVARUR DHE SOVRAN TË KOSOVËSNga SKËNDER BUÇPAPAJ
  » AT SHTJEFËN GJEÇOVI - APOSTULL I BASHKIMIT KOMBËTARNga FRANK SHKRELI
  » Cikli i shkrimeve « Je suis Charlie » -1.PËRSE NUK E MBROJTI SHTETI FRANCEZ CHARLIE HEBDONga ELIDA BUÇPAPAJ
  » TV-THAÇI ME CENSURË DHE PA DINJITET, MADJE EDHE NDAJ TË VDEKURVENga DONIKA GËRVALLA-SCHWARZ
  » Debati i MadhPËR T'U BËRË 'FRANCEZ', HARRO SE KUSH JENga JUSTIN GEST, Reuters
  » LIRIA E MOSPUBLIKIMITNga MICHAEL KNIGGE, Deutsche Welle
  » NË KËRKIM TË ESHTRAVE TË TË RËNËVE PËR LIRI E DEMOKRACINga RESHAT KRIPA
  » NË MBROJTJE TË VLERAVE TË PËRBASHKËTANga FRANK SHKRELI
  » NA DUHET NJË TJETËR PROTESTË E MADHENga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
  » VIDHET HISTORIA E QYTETIT ILIR TË SHASITNga FRANK SHKRELI 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]